Grupa „Dwujęzyczność Zamierzona”

W tym wpisie przeczytasz krótką historię powstania grupy „Dwujęzyczność Zamierzona” oraz dowiesz się na temat osób, które przyczyniły się do jej powstania, a także tych, którzy ją administrują i moderują.

Jest tu ktoś taki jak ja?

Grupa Dwujęzyczność Zamierzona to młodsza siostra grupy Dwujęzyczność Dziecięca (która skupia się głównie wokół tematyki naturalnej dwu- i wielojęzyczności). Grupa Dwujęzyczność Zamierzona powstała w październiku 2016 roku. Zaledwie trzy miesiące wcześniej powstał blog – bilikid.pl. Ja (Paulina Tarachowicz, autorka bilikid) jako świeżo upieczona mama, pragnąca spróbować swoich sił w wychowaniu dwujęzycznym własnego dziecka, poszukiwałam w sieci wiadomości dotyczących tzw. non-native bilingual parentingna gruncie polskim. Niestety nic nie znalazłam! Trzeba więc było taką przestrzeń stworzyć. W grupie Dwujęzyczność Dziecięca zadałam pytanie o rodziców będących w podobnej do mojej sytuacji (Polacy pragnący w Polsce wychować dwujęzyczne dziecko) i tak poznałam Olę (o której przeczytacie w paragrafie poniżej), która w odpowiedzi na moje przemyślenia, uznała, że założenie odrębnej grupy, dotyczącej stricte tego rodzaju dwujęzyczności będzie dobrym pomysłem. Nie myliła się. 
Nasza grupa spotkała się z zainteresowaniem wielu rodziców. Kto za tym wszystkim stoi?

Aleksandra Lazar

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (filologia, specjalność: nauczanie języka angielskiego) oraz Reading University w Anglii (MA in English Language Teaching). Uczyła na każdym szczeblu edukacji uczniów/kursantów we wszystkich przedziałach wiekowych i na wszystkich poziomach zaawansowania, w tym dzieci dwujęzyczne. Swego czasu pracowała przy dwóch dużych projektach badawczych nad dwujęzycznością dzieci; jeden dotyczył dwujęzyczności polsko-niemieckiej (Uniwersytet Erfucki w Niemczech, pod kierownictwem prof. Annick De Houwer), drugi dwujęzyczności polsko-angielskiej (Uniwersytet Warszawski). Wieloletnia adminka grupy Dwujęzyczność dziecięca i założycielka grupy Dwujęzyczność zamierzona, której też była adminką do stycznia 2019 roku. Wprowadziła termin Dwujęzyczność zamierzona na polski grunt. Prywatnie mama dwojga wielojęzycznych dzieci, na stałe mieszka w Niemczech.

Paulina i Filip Tarachowiczowie

Jesteśmy małżeństwem społeczników, które wielką pasją i zaangażowaniem tworzy blog, grupy na Facebooku, media społecznościowe, spotkania stacjonarne i inne inicjatywy związane z wczesną edukacją językową w Polsce, nabywaniem języków w naturalny sposób, dwujęzycznością zamierzoną. W zakładce na blogu znajdziecie więcej informacji o nas. https://bilikid.pl/o-mnie/ Współpracujemy na stałe z Zespołem Organizującym Konferencję Languages and Emotions, któremu przewodniczy dr Sonia Szramek – Karcz. Wraz z Aleksandrą Wanat, wchodzącą w skład Zespołu Languages & Emotions administrujemy grupę.

Aleksandra Wanat

O dwujęzyczności zamierzonej pierwszy raz usłyszała podczas II edycji Międzynarodowej Konferencji Languages & Emotions, Języki i Emocje w 2017 roku. Dołączyła wtedy do zespołu organizacyjnego i została w nim do dziś. Dzięki projektowi L&E rozwija swoje zainteresowania, wciąż uczy się nowych rzeczy i utwierdza się w przekonaniu, że podąża właściwą drogą. Studiuje języki stosowane na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pielęgnuje swoją miłość do języka angielskiego i coraz lepiej zaznajamia się z językiem francuskim. Ten ostatni szkoliła podczs półrocznego pobytu we Francji na Université d’Angers. Jest zakręcona na punkcie książek i materiałów do nauki języków (w związku z czym niedługo potrzebna jej będzie większa szafa i przemeblowanie pokoju :D). Lubi kreatywne podejście do nauczania i uczenia się, książki o mózgu oraz metodę Flipped Classroom. 

Tym wpisem chciałam Wam przybliżyć specyfikę grupy. Stworzona została specjalnie dla rodziców przekazujących dziecku dodatkowy język (inny niż ojczysty) lub planujących praktykowanie dwujęzyczności zamierzonej. Jeśli ciągle nie do końca wiesz co oznacza ten termin, to odsyłam Cię do tego wpisu. To przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, pomysłami i materiałami.

Pozdrawiam,
Paulina

Zapraszam także do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i YouTube.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 
Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji.