Zbiory, klasyfikowanie, grupowanie, zabawy na zbiorach #zostańwdomu

To kolejny, już chyba 8 wpis pełen pomysłów na domowe edukacyjne zabawy dzieckiem po angielsku i nie tylko. Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na Instagramie Bilikid, serdecznie zapraszam do obserwowania! Wszystko, co proponuję jest  do zrobienia z zasobów dostępnych w przeciętnym domostwie, w którym mieszka dziecko, na wypadek, gdyby coś uziemiło Was na dłuższy czas w domu. W serii wpisów znajdziesz pomysły na proste zabawy paluszkowe, zabawy dłońmi, zabawy z dziurami i jeszcze więcej pomysłów na “dziurawe” zabawy, na zabawy o tematyce morskiej, a nawet więcej inspiracji morskich oraz pomysł na budowę miasta w domu, który nie reorganizuje mieszkania, a jest bardzo efektywny.
Wpisy powstały w czasie epidemii w Polsce w marcu 2020 roku, kiedy zamknięto wszystkie placówki edukacyjne w kraju i dzieci pozostały w domach pod opieką swoich rodziców, którzy na jakiś czas przejęli rolę nauczycieli swoich pociech. 

Czego dziś potrzebujemy? 

  • zabawki Twojego dziecka (zbiory klocków, zabawki z symetrycznymi elementami, zabawki z figurami geometrycznymi)
  • opcjonalnie inne bezpieczne przedmioty dostępne w domu, typu. miseczki, nakrętki od butelek, plastikowe pojemniki itp. 
  • kilka kartek A4
  • opcjonalnie kostka do gry z kolorami 

Czego dzieci nauczą się dzięki tym zabawom?

Dziś proponuję naukę przez zabawy ze zbiorami. Dzisiejsza propozycja jest banalnie prosta! Będziemy dzielić przedmioty na grupy, ze względu na ich właściwości oraz wygląd, będziemy ustalać klucz podziału i grupowania przedmiotów, a także ich sekwencje rytmiczne. Dzięki temu dzieci nauczą się grupować, klasyfikować, szeregować, odwzorowywać rytm, a więc zachować odpowiedni ciąg elementów. To wszystko jest wstępem do późniejszej, formalnej nauki matematyki. 

Od czego zacząć? 

  1. Od piosenki o myciu rąk! (znajdziesz ją w pierwszym wpisie w serii ) Bezpieczeństwa związanego z higieną osobistą nigdy za dużo. Jeśli chodzi o muzykę, to proponuję Ci skorzystanie z playlisty z piosenkami o kształtach, którą znajdziesz u mnie na YouTube. Choć dziś nie skupimy się od razu na kształtach, to na pewno w wielu naszych zabawach będą się przewijały nazwy figur geometrycznych i różnych kształtów.

  2. Kolejny krokiem jest szykowanie pomocy do zabawy. Przydadzą nam się wszelkiego typu klocki, elementy o określonym kształcie, nakrętki do butelek, koła, kwadraty, piłeczki, kulki, patyczki itd., oraz białe kartki A4 (mile widziane recyklingowe). Ważne, żeby były to bryły o określonym kształcie, który łatwo nazwać, które także powtarzają się w różnych zestawach zabawek. To istotne w kontekście propozycji zabaw. 


  1. Wyznacz kolory zbiorów. Jeżeli posiadasz kostkę do gry z kolorami, to wybierz zbiory z kolorach z kostki. Ułatwi to i urozmaici zabawy.
  2. Na każdej kartce połóż jeden element w wybranym kolorze zbioru. 

  3. Weź np. karton klocków i po jednym podawaj dziecku, by przyporządkowało do danego zbioru. Tak samo postępuj z innymi elementami z różnego typu zestawów zabawek. 

 

W naszych zbiorach znajdziesz zabawki wykonane z różnych tworzyw. Wśród nich: drewniane klocki, plastikowe klocki typu Lego Classic i Lego Duplo, filcowe kształty, kredki świecowe w jednolitym kolorze, gumowe zabawki, klocki w kształcie puzzli, a nawet kolorową kredę. 

Zabawy ze zbiorami 

Z maluszkami

Kształty i tekstury 

Z najmłodszymi dziećmi warto odkrywać kształty i tekstury. Eksplorować, dotykać i porównywać poszczególne elementy na zasadzie: miękkie, twarde, ostre krawędzie, okrągłe, małe duże. Tu można wprowadzać angielskie słownictwo dotyczące tekstur i kształtów. 

Zgadywanie 

Można chować wybrane elementy do woreczka i poznawać i zgadywać co znajduje się w środku jedynie za pomocą dotyku. 

Co nie pasuje? 

Kolejną propozycją dla najmłodszych są zagadki, czyli dokładanie do zbioru w jednym kolorze elementu innego koloru i pytanie dziecka “co nie pasuje?”. 

Z kostką 

Gra z kostką. Ta zabawa polega na wyrzucaniu konkretnego koloru na kostce i chwytaniu elementu w tym kolorze. 

 

Ze starszymi dziećmi: 

Zabawy rytmiczne 

Układamy sekwencję złożoną z elementów w różnych kolorach, które powtarzają się w rytmiczny sposób.
Do takich sekwencji dołączamy klaskanie i nazywanie kolorów.

 

Gra z kostką i tworzenie podzbiorów 

Każdy gracz rzuca kostką z kolorami. Każdy z graczy wybiera ze zbioru jeden element w kolorze, który został wskazany przez kostkę. Warto wybierać elementy o podobnym kształcie. Z naszych zbiorów można wyodrębnić kwadraty, prostokąty, trójkąty, koła, kwiaty, półkola itp. Wygrywa ten, kto najszybciej zbierze elementy w jednym kształcie z każdego z kolorów. 

Szlaczki 3D

Układamy szlaczki z elementów z naszych zbiorów. Zadanie polega na układaniu linii elementów powtarzających się pod względem figur oraz kolorów. 

Gdyby ktoś nie do końca zrozumiał koncept tej sekwencji, to już wyjaśniam. Mamy tu powtórki kolorów: blue, yellow, green, blue, yellow red, blue, yellow, orange itd. 

A tu układ poziomy różne kolory w tym samym kształcie, pionowy – jeden kolor, różne kształty. 

Mam deszcz trochę pomysłów na zabawy ze zbiorami. Wiele z nich przychód mi do głowy „w praniu”, czyli podczas zabawy! Podzielę się z nimi w kolejnym wpisie. Będzie mi bardzo chętnie, jeśli Ty podzielisz się swoimi! Wielką radość sprawiają mi komentarze pozostawiony tu na blogu, na fanpage bloga na Facebooku lub na Instagramie

Udanej zabawy! Have fun!

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem.

 

Pozdrawiam,

Paulina
 

 

Udostępnij post