Morskie zabawy cz.2 – łowienie rybek w domu #zostańwdomu


To już szósty wpis z cyklu z  pomysłami na domowe edukacyjne zabawy dzieckiem po angielsku i nie tylko. Wpisy te zawierają inspiracje na ciekawe, kreatywne i proste zabawy z dzieckiem, dzięki którym dziecko uczy się właśnie przez zabawę oraz korzystnie spędza czas w domu, do wykorzystania według własnej modyfikacji.

W serii wpisów znajdziesz pomysły na proste zabawy paluszkowe, zabawy dłońmi, zabawy z dziurami i jeszcze więcej pomysłów na “dziurawe” zabawy, na zabawy o tematyce morskiej.  Wpisy powstały w czasie epidemii w Polsce w marcu 2020 roku, kiedy zamknięto wszystkie placówki edukacyjne w kraju i dzieci pozostały w domach pod opieką swoich rodziców, którzy na jakiś czas przejęli rolę nauczycieli swoich pociech. 

Czego dziś potrzebujemy? 

 • komputer, tablet, komórka (do odtwarzania piosenek i filmików)
 • kolorowe pisaki
 • papier 
 • papiery kolorowe
 • nożyczki, klej 
 • do wykonania rybek i wędki:
  – styropianowe tacki po produktach spożywczych np. włoszczyźnie czy mięsie
  – sznurek
  – kijek na wędkę
  – spinacz biurowy na haczyk do wędki
  -miska z wodą (zabawę można też robić w wannie)

Czego dzieci nauczą się dzięki tym zabawom?

Dzieciaki uczą się przez zabawę. Dodatkowo rozwijają swoją kreatywność. Ćwiczą sprawność i precyzję rąk, poznają różne techniki plastyczno- techniczne. Ćwiczą pamięć i rozumienie języka angielskiego ze słuchu, poznają i utrwalają nowe słownictwo. Ćwiczą także spostrzegawczość. 

Zwykle zaczynam nasze propozycje od piosenki o myciu rąk. Jeżeli jeszcze jej nie znasz, to zapraszam do poprzednich wpisów. 

Wędkowanie w domu? 

Dziś także podpowiadam, żebyś zaczęła (zaczął) zabawy z dzieckiem od klasycznego “tunning in” czyli wprowadzenia w temat. Jestem pewna, że w zbiorach dziecięcych zabawek macie takie o morskiej tematyce (ryby, piraci, statki). Zapewne znajdzie się u Was jakaś książka o morskich przygodach, czy rybach. Nie ma konieczności, żeby były to publikacje w języku angielskim. Warto zebrać je w jednym miejscu i wkręcić się w temat. Może już to zrobiliście, to macie gotowe miejsce, by zacząć zabawy. I to już może być pierwsze zadanie.

Tworzymy oceanarium w naszym pokoju

Czyli zbieramy te wszystkie nasze morskie książeczki i zabawki w jednym miejscu i robimy klasyczną wystawkę. Ten prosty pomysł może okazać się bardzo dobry, bo dziecko przypomni sobie zapomniane, zabawki, którymi dawno się nie bawiło. W tym momencie już zyskujemy trochę czasu. Proponuję przeprowadzenie tych zabaw przy wtórze angielskich piosenek o tejże tematyce!
Ich playlistę znajdziesz tutaj: 

https://www.youtube.com/watch?v=R1Qn2bcZRTo&list=PLRtxO7exyHZFg1t8qL-IiYL8oXG9vZ3KD

 

Łowimy ryby w domu! Wędki i ryby DIY

Po przypomnieniu sobie morskiej tematyki zabieramy się do robienia wędki i rybek!


Do ich wykonania potrzebne będą nam:

– styropianowe tacki po produktach spożywczych np. włoszczyźnie czy mięsie
– sznurek
– kijek na wędkę
– spinacz biurowy na haczyk do wędki
-miska z wodą
Zabawa polega na łowieniu rybek. Można robić to na czas, jeżeli bawi się jedno dziecko, albo rodzeństwo może łowić jednocześnie, licząc ilość złowionych rybek.

Od wędkowania blisko do piratów!

“Głodny Pirat” ma ochotę na ryby

Po wędkowaniu proponuję Twojemu dziecku zabawę DIY w pirackim klimacie. “Głodny Pirat” to zabawa DIY, którą możecie zrobić z dostępnych w domu materiałów. Pisałam już o niej w cyklu z inspiracjami, a dokładnie tutaj, we wpisie o zabawach  dziurami.
To bardzo prosta w wykonaniu gra zręcznościowa.  Polega na celowaniu okrągłymi przedmiotami w odpowiednią dziurę, którą gracz wcześniej losuje. Gracz musi dołożyć wszelkich starań, żeby trafić tylko w uprzednio wylosowaną dziurę. Okrągłe elementy, które wpadną w we wskazaną dziurę dostają punkty. Wygrywa ten, kto zebrał najwięcej punktów. Oczywiście im więcej dziur, tym trudniej zbierać punkty.

Do wykonania Głodnego Pirata potrzebujemy: 

 • pokrywki od kartonowego pudełka (np takiej z pudełka po butach) 
 • pisaków
 • orzechów lub innych “kulek” 
 • karteczek z oznaczeniem dziur 

Do naszej gry wymyśliłam całą historyjkę, żeby orzechy pasowały do pirata. Trafiają z odpowiednią dziurkę decydujemy, czy pirat zje orzechy, czy będzie próbował je rozłupać swoim hakiem, czy schowa je do kieszeni na później.

A żeby nie było, że wklejam dokładnie ten sam pomysł, co we wcześniejszym wpisie, to proponuję Ci modyfikację tej zabawy. Możecie zrobić rysunek pirata na kartce A3, żeby dziury były nieco większe. Połóżcie rysunek na płaskiej powierzchni, na stole, albo na podłodze i spróbujcie nakarmić pirata styropianowymi rybkami. Jak? Połóżcie rybki na początku kartki i dmuchajcie mocno w stronę dziury w buzi pirata. Ćwiczenia oddechowe są bardzo wskazane dla dzieci :).

Na chwilę rozstaniemy się z morskimi klimatami i powędrujemy w podróż do miejskiej dżungli! Co nas czeka? Odpowiedź w następnym wpisie z serii #zostańwdomu

 Udanej zabawy! Have fun! 

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem.

 

Pozdrawiam,

Paulina


/Udostępnij post