Zabawy z wykorzystaniem DZIUR! #zostańwdomu

18. marca 2020 Bez kategorii 0
Featured Video Play Icon


Wpis t
en to trzecia część z całego zbioru wpisów z inspiracjami na domowe edukacyjne zabawy dzieckiem po angielsku w warunkach domowych. Pierwszy dotyczył aktywności paluszków i różnych pomysłów na nie, a znajdziesz go tutaj, drugi to zabawy z rączkami w roli głównej.  Wpisy powstały w czasie epidemii w Polsce w marcu 2020 roku, kiedy zamknięto wszystkie placówki edukacyjne w kraju i dzieci pozostały w domach pod opieką swoich rodziców, którzy na jakiś czas przejęli rolę nauczycieli swoich pociech.

Wykorzystajmy lubiany przez dzieci temat DZIUR do edukacyjnej zabawy!

Czego potrzebujemy? 

  • komputer, tablet, komórka (do odtwarzania piosenek)
  • kolorowe pisaki
  • papier (kartki A 4) 
  • papiery kolorowe
  • nożyczki
  • rolki po papierze toaletowym
  • patyki, słomki, rurki, kredki 
  • dowolne zabawki wg. uznania i pomysłowości lub wycinki z gazet 

Czego dzieci nauczą się dzięki tym zabawom?

Dzieciaki poćwiczą zręczność, precyzję, wytrwałość. Na pewno nabiorą wprawy w odrysowywaniu ze wzoru. Rozwiną swoją kreatywność oraz pomysłowość. Poznają anglojęzyczne rymy. Starsze dzieci będą miały okazję do pisania. 

Ten wpis zaczynam tak, jak dwa poprzednie, czyli od piosenki przypominającej dzieciakom o myciu rąk. Jeżeli jeszcze jej nie znasz, to znajdziesz ją tutaj.

Fenomen dziury i jej szczególna moc wobec dzieci!

Minęło już ponad 10 lat mojej pracy w zawodzie nauczycielki dzieciaków. Nigdy nie spotkałam dziecka, które przeszło obojętnie wobec pomocy dydaktycznej z dziurą! Mam na myśli książkę z dziurą, kartkę z dziurą, a nawet dziurę w rajstopie, czy skarpetce nauczycielki! Pewnie też masz takie doświadczenie, że Twoje dziecko nie widzi wielkiej plamy na swojej bluzce, a maleńką dziurkę w Twojej skarpetce natychmiast zauważy!
Nazwałem to zjawisko “fenomenem dziury”, czyniąc z siebie samozwańczego twórcę nowej teorii! 😀
Dlatego właśnie postanowiłam podzielić się z Tobą edukacyjnymi zabawami z dziurą w roli głównej! Pomysłów mam tak dużo, że mogę nimi obdzielić więcej niż dwa dni domowej kwarantanny z dzieckiem. 

1. Zabawy inspirowane książką”The Book with a Hole”  H.Tullet 

Uwaga! Nie namawiam do kupowania tej książki, ale muszę napisać, że WARTO! 

Jestem absolutną fanką tej książki, bo to właśnie ona jest dowodem na wszechmocne działanie dziury w książce! Nie znam człowieka, który nie wsadził w tę dziurę głowy (mam tu na myśli zarówno dzieci jaki i bardzo dorosłych).
Zabawa polega na tym, że w zwykłej kartce A4 wycinamy dziurę i rysujemy obrazek, a potem wykonujemy zadania zasugerowane na obrazku. Prościzna! Zobacz!Co zamierzasz zjeść?Co widzisz przez szkło powiększające? 

Tu można poszaleć z rekwizytami i obrazkami. 

Rzuć papierową piłką do kosza! 

Co ugotujemy?

I spy with my little eye… 

Co tam w telewizji?

A może ktoś z Was chce być prezenterem wiadomości? 

Zdjęcie proszę! 

 

Powyższe rysunki możesz ściągnąć tu:

Pobierz

 

2. Nie tylko okrągła dziura! Podglądamy przez dziurkę od klucza! 

To “wścibska” zabawa zwana keyhole. Polega ona na stworzeniu sobie dziurki od klucza na środku kartki (polecam kartkę z bloku technicznego, aby nie prześwitywała, najlepiej formatu A3, ale mniejsze też dają radę) i podkładaniu pod nią obrazka i zgadywaniu, co kryje się na ilustracji.
Prawda, że proste?

A efekty mogą Cię zaskoczyć, bo ta zabawa bardzo otwiera dzieci na mówienie! Sprawdź się przekonaj!

3. Kalejdoskop lub “I spy” z rurek po papierze toaletowym 

To zadanie zręcznościowe, ćwiczące precyzję i skupienie u dzieci.
Polega ona na wycelowaniu słomkami, rurkami, patykami, czy kredkami, w dwa otwory zrobione na przestrzał rolki po papierze toaletowym. Zapewniam, że to z pozoru banalne zadanie da Ci chwilę spokoju, bo dzieci bardzo się skupiają w czasie jego wykonywania. Moim chłopakom (niecałe 5 i niecałe 3 lata)  zajęło sporo czasu. 


Jak się tym bawimy?

Wariant 1: 
Powstałe twory nazywamy kalejdoskopami i patrzymy przez nie na świat, widząc poprzecinany obraz. Dzieci mają całkiem ciekawe refleksje z takich widoków. Można poprosić o narysowanie obrazu jaki dzieci widzą przez te rurki. 

Wariant 2: 
Naszych rurek używamy do zabawy “I spy with my little eye.” Ja najczęściej mówię to polecenie i wskazują na coś, co znajduje się w domu, ale wyszukanie tego nie jest takie łatwe bo obraz w naszej rurce ma wiele przeszkód. 

Zaznaczam, że na naszych fotografiach widoczne są plastikowe rurki do napojów, które znalazłam w swoich obszernych zbiorach materiałów do craftów, gromadzonych latami. Nie promuję tu używania ich, dlatego zachęcam do używania patyków zebranych na spacerze!

4. Zabawy z książką/ filmem z czytania “Yawn” S. Symes, N. Sharratt

To genialna książka z rymowankami, którą niestety ciężko dostać na polskim rynku. Dlatego można pokusić się o zrobienie własnej wersji w oczekiwaniu na przesyłkę z oryginałem.

Ilustracje autorstwa N.Sharratta są bardzo proste i dzieci same mogą wykonać je bazując na filmiku z czytaniem tego utworu.

Warto wypisać tam też rymy, które od razu zauważycie słuchając treści i oglądając poniższy filmik.

Udanej zabawy! Have fun! 

Pozdrawiam,

Paulina

Zapraszam także do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i YouTube. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz. 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *