Zabawy z dłońmi – inspiracje na zabawy DIY #zostańwdomu

Wpis ten to druga część z całego zbioru wpisów z inspiracjami na domowe edukacyjne zabawy dzieckiem po angielsku w warunkach domowych. Pierwszy dotyczył aktywności paluszków i różnych pomysłów na nie, a znajdziesz go tutaj. Wpisy powstały w czasie epidemii w Polsce w marcu 2020 roku, kiedy zamknięto wszystkie placówki edukacyjne w kraju i dzieci pozostały w domach pod opieką swoich rodziców, którzy na jakiś czas przejęli rolę nauczycieli swoich pociech.

Temat dnia:  HANDS UP! DŁONIE W RUCH! 


Czego potrzebujemy? 

  • komputer, tablet, komórka (do odtwarzania piosenek)
  • kolorowe pisaki 
  • papier, papiery kolorowe
  • taśma klejąca
  • kredki 
  • plastikowe nakrętki od butelek
  • 5 plastikowych butelek 
  • ewentualnie stare rękawiczki lub skarpetki

Czego dzieci nauczą się dzięki tym zabawom?

Za pomocą zabaw rączkami dzieci ćwiczą motorykę małą (precyzję dłoni i paluszków), która jest niezwykle ważnym etapem przed formalną nauką pisania. Ćwiczą wymowę i słownictwo zawarte w zabawach, poznają rymy oraz melodię języka angielskiego. Rozwijają kreatywność za pomocą tworzenia pomocy DIY do piosenek. 

Dobry nawyk warto wzmacniać! Dziś zaczynamy tak, jak poprzednio, czyli od mycia rąk przy akompaniamencie piosenek angielskich.  Poniżej znajdziesz propozycję piosenki z pokazywaniem, która jest także we wpisie o aktywnościach paluszkowych. Po tej rozgrzewce, czeka na Was coś nowego. 

1. Piosenki

To prosta rymowanka, którą moża śpiewać lub rytmicznie recytować z pokazywaniem.

Wash, wash, wash your hands
Get them very clean!
Do the rub, do the scrub,
Germs are very mean!
Wash, wash, wash your hands,
We should sing this twice.
Do the rub, do the scrub,
Being clean is nice!

Można ją śpiewać na melodię “Clap, clap, clap your hands” The Kiboomers

Specjalnie dla Ciebie, moja wersja śpiewana tej piosenki

Odtwarzacz video

 

2. Pięć śpiewanych zabaw na pięciu paluszkach 


Dziś proponuję 5 różnych zabaw, które będziemy prezentować na własnych dłoniach przy użyciu różnych rekwizytów DIY. Przedstawiam Ci konkretne propozycje mojego autorstwa. Ich skrót możesz zobaczyć na filmie na samym początku tego wpisu.
Możesz je modyfikować jak tylko chcesz, na miarę swoich możliwości czasowych i dostępnych materiałów…


Piosenki z cyfrą 5, które możemy inscenizować na placach i prostych rekwizytach:


”Finger Family”

To znana piosenka, w której witamy pojedynczych członków rodziny, których symbolizują poszczególne palce. Dla urozmaicenia tej zabawy można utworzyć pacynki z kartki papieru. Ja mam takie pacynki wydrukowane na moich ulotkach, ale bardzo łatwo zrobić je samemu. W wielu domach wśród zabawek dziecięcych można znaleźć różne zabawki na paluszki. Może właśnie dziś warto je wykorzystać?

Oto playlista na moim kanale na YT, z różnymi wersjami tej piosenki oraz innymi piosenkami o paluszkach.

“Five Little Monkeys”

To znana piosenka o pięciu małpkach, które skakały na łóżku i spadały nabijając sobie guza. Można ją śpiewać i naprawdę skakać na łóżku, niczym bohaterki piosenki, ale polecam bezpieczniejszą wersję, czyli małpki z papieru nakładane na palec i kolejno spadające z łóżka (czyli z rączki). ”Five Little Ducks” 

To historyjka pięciu małych kaczek, które nie słuchały  mamy i odpłynęły daleko od niej. Nasze kaczki nie nadają się na wodę, bo są zrobione z papierowego niebo-piekło, ale mają nawet dzioby i skrzydełka! Dobrze latają, więc możliwości zabaw jest wiele, nie ogranicza ich tylko piosenka 🙂


”Five Little Speckled Frogs”

Tu mamy do czynienia z żabkami, które kolejno wskakują do stawu. Nasze żabki skaczą z kanapy albo stołu i zrobione są z zakrętek po napojach. Zapewne macie z domu jakieś zielone nakretki. Dzieci mają niezły ubaw z tej piosenki.”Five Green Bottles”

To nie jest typowa zabawa na rączki czy paluszki, ale dzieciaki bardzo ją lubią. Trudno powiedzieć w czym tkwi popularność piosenek. Może w tym, że można sobie jakoś rytmicznie bałaganić :)? To opowiastka o butelkach spadających z muru. Moje dzieci bardzo lubią zrzucać butelki ze stołu, który u nas w domu ma rolę muru, na podłogę. Znajdzie się u Was pięć zielonych butelek? Z tym może być ciężko, ale przecież można ten kolor zastąpić każdym innym. 

3. Tracing  – czyli obrysowywanie dłoni i dodatkowe aktywności 

To nie tylko zadanie ćwiczące precyzję i koordynację, ale też wyzwanie. Dedykowane jest starszym dzieciom, które już potrafią pisać. Na zwykłej kartce należy odrysować dłoń i opisać ją grupami wyrazów, które występują w piątkach. Każdy palce symblizuje jeden wyraz. W ten sposób można wypisywać w języku angielskim np. dni robocze, pięć nazw owoców, które zawierają w  cząstkę -berry, pięć zielonych warzyw, pięć zółtych owoców, pięc zwierząt z lasu itd. 

4. Twoje inspiracje i skojarzenia 

Do tego tematu pasują wszelkie zabawy związane z kierunkami (prawo- lewo), bo odruchowo wskazujemy je używając dłoni.
Zachęcam też do tworzenia własnych pomocy kreatywnych takich jak pacynki DIY. Z czego możecie je wykonać? Ze starych rękawiczek, albo skarpetek bez pary. Wszelkie inspiracje na rysunki tworzone z odcisków dłoni także świetnie się sprawdzą, a internet roi się od gotowych pomysłów. Powodzenia i dobrej zabawy!

Udanej zabawy! Have fun! 

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem.

 

Pozdrawiam,

PaulinaUdostępnij post