Zabawy paluszkami i dłońmi po angielsku oraz książka o nich


Dziś krótki wpis na temat zabaw paluszkami i rączkami po angielsku. W związku z dużym zainteresowaniem postem na ten temat, który opublikowałam na Instagramie Bilikid, powstało rozwinięcie tego wątku tutaj na blogu. Dodam, że to jeszcze nie jest koniec. Planuję co jakiś czas publikować w moich mediach społecznościowych pomysły na takie proste zabawy. W tym wpisie znajdziesz dwa filmiki, opisy zabaw oraz polecenie książki, w której znalazłam inspirację. 

Bardzo proste zabawy paluszkami i dłońmi 

Slepping baby 

Tekst zabawy zaprezentowanej na filmiku: 

This little baby is ready for a nap. 
Lay baby down in a loving lap. 
Cover baby so he won’t peep. 
Rock baby till he’s fast asleep. 

Teddy

Tekst zabawy zaprezentowanej na filmiku: 

This is a teddy, 
teddy says „hi”! 
Teddy says „I love you*, 
bye, bye!” 

* w miejsce „I love you” możesz wstawić każde inne wyrażenie, albo polecenie. Np. „clap your hands, stomp your feet, jump, dance for me” itp. i zrobi się nam z tego zabawa z poleceniami. 

Książka o angielskich zabawach i rymowankach

Moją inspiracją do podzielenia się z Tobą pomysłami na szybkie i proste zabawy  jest książka widoczna na zdjęciu.
” Pat a Cake and Other Play Rhymes” autorstwa Joanna Cole & Stepahnie Calmenson, ilustrowana przez Alan Tiegreen. Znajdziemy w niej przykłady i opisy nie tylko zabaw paluszkami i dłońmi, ale także pomysły na zabawy z włączeniem całego ciała, na zabawy z klaskaniem oraz proste tańce. Cały zbiór rymowanek podzielony jest na rymowanki paluszkowe, włączające do zabawy stopy, rymowanki do zabaw przy twarzy,  łaskotki, rymowanki do przeprowadzenia na kolanach dorosłego oraz taneczne zabawy. 

Będę się z Tobą dzieliła na moim Instagramie oraz fanpage na Facebooku wybranymi inspiracjami, jakie czerpię z tej książki, jakie sama wymyślam, albo znajduję w innych źródłach . Już w tym miejscu ogłaszam, że nie ma w książce opisanej melodii i ja dopasowuję ją sama to treści rymowanek. Więc może być różnie z tą melodyjnością. Choć muzykować lubię, to nie należę do grona wybitnych talentów muzycznych. Mam nadzieję, że mi to wybaczysz. Tego typu zabawy są proste i bardzo ważne 

Korzystając z okoliczności tego wpisu, chciałam się z Tobą podzielić moją wiedzą i refleksją na temat zabaw paluszkowych i zabaw z użyciem ruchów ciała dziecka i dorosłego. Zabawy te są bardzo proste, intuicyjne, ale też szalenie ważne. Dlaczego? 

Zacznijmy od zabaw paluszkowych. 
– są bardzo intuicyjne, co oznacza, że jak zapomnisz ich tekstu, to śmiało możesz improwizować,
– są łatwe do przeprowadzenia, bo nie potrzebujesz niczego prócz paluszków i głosu, no trochę humoru też się przyda, 
-są efektywne, bo dzięki ruchowi paluszków, dziecko szybciej i lepiej zapamiętuje materiał językowy,
-są bardzo ważne jeśli chodzi o rozwój tzw. motoryki małej u dzieci, czyli precyzji ruchów paluszków i całej dłoni, co stanowi także etap przygotowania do nauki pisania, 
– dla malutkich dzieci są to zabawy bardzo konkretne i bliskie, bo do nich używa się własnego ciała.

Zabawy całym ciałem są bardzo istotne na pewnym etapie rozwoju dziecka. 
Małe dzieci dopiero poznają swoje ciało i jego możliwości. Do ok. 6 roku życia, dziecięce myślenie jest mocno zdeterminowane przez tzw. egocentryzm dziecięcy. Polega to na odnoszeniu wszystkiego do siebie i myśleniu, że świat kręci się wokół dziecka. To bardzo charakterystyczne i całkiem normalne dla małych dzieci.
– Dlatego dzieci tak bardzo lubią nadawać np. paluszkom cechy osobowe, rysując na paluszkach buźki i personifikując je. 
-Zabawy ruchowe włączające całe ciało często angażują też dorosłego i zapewniają dziecku bliski kontakt z rodzicem, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju. Zatem tego typu zabawy zapewniają nam odrobinę czułości 🙂

Nie znasz takich zabaw? Nie rezygnuj! 

Podałam Ci już dwie, przykładowe zabawy tego typu. Wzorem zmiany wersu w zabawie z misiem, widać jak łatwo można zmieniać charakter zabawy.  Do zaprezentowanych u mnie zabaw możesz dołączyć  znaną piosenkę  „Finger Family” (całą playlistę z takimi piosenkami znajdziesz u mnie na YouTube) albo piosenki w wykonaniu Super Simple Songs np. „One Little Finger”. Jeżeli posiadasz jakąś książkę o „paluszkowej” tematyce, to też śmiało można ją wykorzystać. Moja książkowa rekomendacja to „Ten Little Fingers and Ten Little Toes”, której opis znajdziesz tutaj. Polecam także bardzo łatwe w przygotowaniu i wykonaniu zabawy „finger prints”. Wiele inspiracji na tego typu zabawy znajdziesz w internecie właśnie pod hasłem „finger prints”, „finger prints crafts”itp. Mamy pomysł na zabawy ruchowe z użyciem dłoni i paluszków, na piosenki i tańce, więc aktywność muzyczną, na prace plastyczne i czytanie związane z tym tematem. Mamy więc pomysł na aktywności w każdej sferze rozwoju dziecka! 


Ciąg dalszy nastąpi 

A już niedługo dostarczę Ci więcej inspiracji, takich jak ta dzisiejsza na więcej prostych i szybkich do zapamiętania zabaw tego typu. Jeśli nie chcesz ich przegapić, to koniecznie obserwuj bilikid na Instagramie oraz YouTube. Bo tam filmiki będą pojawiały się w pierwszej kolejności. I tam niedługo wielkie zmiany 🙂

Udanej zabawy! Have fun! 

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem.

 

Pozdrawiam,

Paulina
 

Udostępnij post