Jazzowe piosenki polsko- angielskie dla dzieci

Dziś o muzyce! Jazz dla dzieci? Bez kolorowych animacji? Bez uśmiechniętych zwierzątek i migających światełek? “No bądźmy ludźmi! Nie zabierajmy dzieciom dzieciństwa!” Przecież w muzyce jest podział na tę szarą, dla dorosłych i tę kolorową – dla dzieci! Zgadzasz się?

Muzyka dla dzieci

Zaczęłam z ironią, ale niestety zdarzyło mi się spotkać z opiniami rodziców małych dzieci, że tym nie można puszczać muzyki klasycznej, jazzu czy soulu bo to nie dla dzieci! Mówili poważnie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. W czasach przesadnego bogactwa bodźców, oddziałujących na dzieci już od chwili przyjścia na świat, one jak powietrza potrzebują prostoty. Może dlatego rosnącą popularnością cieszy się np. metody inspirowane pedagogiką Marii Montessori?
A jak to się ma do nauki języka obcego (innego niż ojczysty) od urodzenia? Ma się! I to bardzo. W nauce języka małych dzieci powinniśmy, a wręcz musimy wykorzystywać muzykę, piosenki, które bardzo pomagają dzieciom w zapamiętywaniu brzmienia słów i języka. Które utrwalają połączenia wyrazów w poprawne wyrażenia i zdania oraz pomagają kojarzyć wyrazy dotyczące tego samego tematu. Są też wspaniałą rozrywką i jednym w wielu sposobów nauki przez zabawę. 

Chętnie dzielę się tym, co wartościowe 

W związku z ogromnym znaczeniem muzyki w przekazywaniu języka, dzielę się z Tobą moimi odkryciami muzycznymi. Znajdziesz je we wpisach na blogu w dziale piosenki i bajki. Oprócz polecanych kanałów z edukacyjnymi piosenkami dla dzieci znajdziesz tam także pojedyncze piosenki, czy wydania książkowe śpiewników z płytami.
Dziś z całego serca polecam Jazzowanki czyli jazzujące piosenki pokazywanki dla najmłodszych. Stają się one coraz bardziej popularne wśród pedagogów, logopedów, rodziców i samych zainteresowanych – czyli dzieci! Są jednak trochę inne, od tych, które już opisywałam i do których przywykliśmy. Filmy nagrane do tych piosenek świadomie nie zawierają animacji. Piosenki i filmy są krótkie, a kamera jest nieruchoma. Dzięki temu cała uwaga dziecka ma szansę skupić się na słowach piosenki i gestach.

Za Jazzowankami stoi osoba, którą widzimy i słyszymy w piosenkach. Magdalena Maduaka – wokalistka, autorka piosenek, miłośniczka Jazzu i filozofii Marii Montessori. Prywatnie, jak sama o sobie pisze:“ mama dwulatki, żona Afryki, dziecko Warszawy i dorosła Danii”. W jej rodzinie używa się na co dzień aż 4 języków: polskiego, angielskiego, duńskiego i igbo. 

Co to właściwie są te Jazzowanki?

Jazzowanki, inaczej jazzujące piosenki z pokazywaniem, które powstały po to aby wspierać naukę mówienia, a w rezultacie także naukę pisania, czytania i uczenia się. W dzisiejszych czasach filmy dla dzieci są zazwyczaj pełne nasyconych barw i ożywionych dźwięków. Bohaterowie wiodą fascynujące życie, a dzieci to niestety jedynie statyczni odbiorcy. Jazzowanki działają odwrotnie: to kamera jest statyczna, a na jednolitym tle osoba prowadząca program patrzy wprost do kamery, zachęcając widzów do wspólnego śpiewania i pokazywania. Półzbliżenie ukazuje dokładnie mimikę, język ciała i gesty – elementy równie ważne przy nauce języka co wyrażenia werbalne. Waga zmysłu wzroku przy nauce mówienia jest być może niedoceniona. Dlaczego więc nie zilustrować treści popularnych piosenek sekwencją ruchów? Precyzyjną sekwencją ruchów? Precyzyjną, niezbyt szybką i stosunkowo łatwą do zapamiętania i odtworzenia?

Gdzie szukać Jazzowanek?

Jazzowanki dostępne są za darmo na kanale na YouTube oraz aktualności znajdziesz na fanpage na Facebooku

Dlaczego czytasz o tym na  Bilikid – jak uczyć swoje dziecko angielskiego?

Dzielę się z Tobą tym odkryciem, bo Magda (autorka Jazzowanek) oferuje dwujęzyczne wersje swoich piosenek oraz piosenek popularnych. Wiele z nich to wersje polsko-angielskie. Na jej kanale na YouTube znajdziesz także piosenki dwujęzyczne w innej kombinacji językowej (np. polski z duńskim), oraz piosenki po polsku, kolędy, piosenki matematyczne, o głoskach, o zwierzętach, a także naukę czytania, czy wersje karaoke. Sprawdź koniecznie! 

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem.

 

Pozdrawiam,

Paulina
Udostępnij post