fbpx
glowne

Piosenki i książki, które uczą języka i tolerancji

 

Dziś o piosenkach i książkach, które oprócz nauki języka wspierają kształtowanie światopoglądu, pomagają wychować człowieka otwartego na inność. 

W poprzednim wpisie można było zobaczyć filmik, jaki nagrała w naszym domu TVP1. Po tym spotkaniu braliśmy udział we wspólnym kolędowaniu z osobami pochodzącymi z różnych krajów. Wracam do tematu naszych spotkań z obcokrajowcami, nie z powodu potrzeby chwalenia się, ale w odpowiedzi na pytania jak udaje nam się kształtować postawę otwartości i tolerancji u dzieci. Odchodząc już od wątków związanych z religią, czy przynależnością do wspólnoty, skupiam się dzisiaj na materiałach edukacyjnych, które pomagają nam wychowywać nasze dzieci na ludzi otwartych i tolerancyjnych. Przekazywanie takiego światopoglądu zaczynamy już od małego w myśl przysłowia “Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.” Podobnie wygląda sprawa nabywania języków od wczesnego dzieciństwa (o tym poczytasz tutaj). Wykorzystywanie materiałów edukacyjnych, które jednocześnie uczą angielskiego i otwierają umysł na odmienność pomaga także w kształtowaniu u dziecka pojęcia granic, państw i narodowości.  

Zaczynam muzycznie

Niezmiennie jestem zachwycona piosenkami Barefoot Books, swój zachwyt wyraziłam już kiedyś w osobnym wpisie.  Nomen omen, książki też mnie zachwycają i od tego chyba powinnam zacząć. Barefoot Books to wydawnictwo, które tworzy znakomite, pokuszę się o przymiotnik “doskonałe” pakiety książka + piosenka i inne dźwiękowe zadania oraz atrakcje. Na czym polega wyjątkowość Barefoot Books? Po pierwsze przyjemnie się słucha, muzyka i wokal są zachwycające. Często możemy usłyszeć oryginalne brzmienie instrumentów charakterystycznych tylko dla danego kraju, czy regionu. Dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci. Obraz doskonale koresponduje z tekstem i pokazuje znaczenie słów. Barwy i techniki użyte w obrazach zachwycają swoją estetyką i bogactwem. Piosenki opowiadają całe historie, są spójne logiczne, wiele się w nich dzieje. Dodatkowo, większość posiada tekst u dołu obrazu, z ruchomą piłeczka, która wskazuje co jest właśnie śpiewane (na zasadzie karaoke). To ułatwienie zarówno dla rodzica, jaki i dla dziecka, które już czyta. Bardzo często akcja piosenki (utworu i książki) osadzona jest w konkretnym kraju i pokazuje konkretne realia. Postaci z teledysków to przedstawiciele różnych ras i mieszkańcy różnych miejsc naszego globu. Czasami przedstawiciele wielu narodowości występują razem w jednym utworze. Tak jak w poniższym przykładzie.
Można pomyśleć, że nic nie może nas już zaskoczyć jeśli chodzi o tak znany tytuł, jak “If you happy and you know it”. A jednak! Polecam obejrzeć i wysłuchać do końca.


Jak Ci się podoba zakończenie? Mi bardzo wpadło w ucho, zdaje się, że dzieciom też, a na pewno taki pomysł na przedstawienie znanej piosenki pomaga w zrozumieniu jak różni są ludzie i jakie bogactwo ukryte jest w tej różnorodności. Nic, tylko odkrywać!
To tylko jeden przykład. Barefoot Books oferuje wiele pięknych i świetnych jakościowo utworów.
My posiadamy w swoich zbiorach tylko jeden zestaw książka z płytą. Otrzymaliśmy go w prezencie od
https://baobook.pl/, mamy oczywiście apetyt na więcej i tego typu książki znajdują się na naszej liście prezentów 🙂 

Niezmiennie polecany przeze mnie kanał Super Simple Songs, wspominam także tutaj w kontekście kształtowania postawy otwartości i tolerancji. Super Simple Songs nie zachwycają mnie obrazem, czy wyszukaną melodią, ale dydaktycznie są świetne. W nich także pojawiają się dzieci pochodzące z różnych krajów oraz dzieci niepełnosprawne. Przykładem niech będzie dobrze znana piosenka “Head, Shoulders”, gdzie w klipie występuje czworo dzieci, z których jedno porusza się na wózku inwalidzkim. Dzieci mają także różne odcienie koloru skóry.

A teraz książkowo

Już wcześniej polecałam książkę “Ten Little Fingers and Ten Little Toes” autorstwa Mem Fox, przepięknie ilustrowaną przez Helen Oxenbury. Opowiada ona o tym,że dzieci rodzą się w różnych miejscach na świecie, dorastają w różnych warunkach, ale przeżywają takie same sytuacje i mimo pewnych różnic wyglądają podobnie, bo każde dziecko ma dziesięć paluszków u rąk i dziesięć u nóg! Tak właśnie 🙂 

Wyjątkowość tej książki to ilustracje, które są realistyczne więc jednoznacznie obrazują o co chodzi, oraz pokazują dzieci różnych ras. Dodatkowo, książkę tę można śpiewać! A ja metodę śpiewania książek polecam całym sercem. Więcej o tym tytule znajdziecie tutaj we wpisie i na nagraniu live na fanpage bloga na Facebooku, gdzie ją zaśpiewałam… choć śpiewanie nie jest moją mocną stroną.
Przypadkowo, na jednej z grup, gdzie można dostać używane angielskie książeczki, znalazłam książeczkę do kompletu, a mianowicie “Tickle, Tickle”. Ona także wzmacnia zalety książki, o której wspomniałam powyżej.

To jedynie przykłady, które można mnożyć. Liczę na to, że jeśli znasz ich więcej to podzielisz się ze mną w komentarzu pod tym wpisem lub na fanpage bloga na Facebooku czy na Instagramie. Będzie mi bardzo miło i będę wiedzieć więcej dzięki Tobie. 

Paulina

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i YouTube.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print