Podręcznik pomocny w domowej nauce angielskiego

 

Wielu z Was ma potrzebę „oparcia się” o jakiś podręcznik w domowej nauce angielskiego. To znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla tych którzy lubią mieć wszystko uporządkowane. Dziś o podręczniku, który może bardzo wspomóc rodzica w organizowaniu domowej nauki języka angielskiego. A dokładnie o tytule, który u mnie od lat jest number 1.

Historia prawdziwa

Chcę opowiedzieć trochę o serii podręczników „Bingo” i mojej historii związanej z tym tytułem. Już na drugim roku studiów podjęłam dodatkową pracę jako korepetytorka języka angielskiego dla małych dzieci. Na stałe miałam kilkunastu uczniów, trójka z nich właśnie rozpoczęła edukację w szkole i chodziła do jednej klasy. Miały szczęście trafić na wspaniałą nauczycielkę, która pracowała z nimi w szkole na podręcznikach z serii „Bingo”. Dzieci te wyróżniały się lepszą znajomością języka niż ich rówieśnicy, choć bardzo różniły się między sobą. Znały dużo ciekawych rymowanek i wierszyków w języku angielskim, a także sporo tematycznych piosenek. Nie jest to może bardzo zaskakujące, ale one recytowały angielskie rymowanki z pamięci z pełnym zrozumieniem. Doskonale dobierały je do sytuacji i kontekstu. Skłoniło mnie to do bliższego przyjrzenia się ich szkolnym podręcznikom. I to był moment, w którym zakochałam się w „Bingo”! Serii podręczników dedykowanych dzieciom z klas I -II szkoły podstawowej. Aktualnie moim dzieciom brakuje dobrych kilku lat do tego etapu kształcenia formalnego, ale jako że angielki poznają od urodzenia, to wiele treści zawartych w tych podręcznikach przydaje nam się już teraz, na etapie 3 lat. Nie wiem, czy trafnie to opisuję, ale ten podręcznik, bez żadnego konkretnego zdarzenia, stał się bliski mojemu sercu. Ci uczniowie, którzy jako dzieci korzystali z Bingo, dziś są już na studiach, a ja dopiero niedawno zdałam sobie sprawę, z tego dlaczego akurat te podręczniki tak bardzo mi się spodobały. 

Bingo jest napisany przez Kobietę o wielkim sercu do pracy z dziećmi i do języka angielskiego!
A także wspaniałego nauczyciela i pedagoga wsłuchanego w potrzeby swoich uczniów.
Tę miłość do uczniów, do nauczania i do języka oraz doświadczenie widać na każdej stronie.

Mowa o Annie Wieczorek
– znakomitym pedagogu, angliście, metodyku i przyjacielu dzieci!

Do dziś wielu z nauczycieli, którzy zetknęli się z serią BINGO rozpoczyna swoje lekcje z dziećmi piosenką „Good Morning Children”. Bo autorka, nie tylko pisze podręczniki, ale komponuje także piosenki i tworzy rymowanki, dlatego właśnie BINGO to spójna całość.

Historia jeszcze prawdziwsza

Anna Wieczorek  to autorka popularnej serii podręczników pt. „BINGO!”,  programów nauczania, programów multimedialnych i wielu innych publikacji do nauki języka angielskiego dla dzieci. Wyd. Cambridge University Press, Wyd. Szkolne PWN Wyd. BINGOedu-time. Napisała ponad 300 piosenek do nauki języka angielskiego dla dzieci. Razem ze swoją maskotką, pieskiem BINGO BOY, promuje czytelnictwo w języku angielskim oraz aktywne metody nauczania tego języka.

W mojej opinii „BINGO!” to najbardziej ambitne podręczniki do nauki angielskiego dzieci wczesnoszkolnych (klasy 1-3). W przypadku dzieci przedszkolnych, sprawdza się doskonale podręcznik MINI BINGO, jako baza usystematyzowanego materiału, który daje solidne podwaliny do dalszej pracy dziecka w szkole. W swojej pracy zawodowej miałam okazję pracować na znanych seriach podręczników dużych wydawnictw i w mojej ocenie żadna nie była tak dobra jak „BINGO!”.

Zanim zaproszę Cię do obejrzenia zdjęć z niektórymi stronami tego dzieła, chciałam napisać o historii powstania maskotki nowej serii książek Anny Wieczorek – Pieska Bingo Boy!
Ania opowiedziała mi, że kiedyś na zajęcia z angielskiego prowadzonych właśnie przez nią, trafiła mała, zlękniona dziewczynka, która była tuż po leczeniu szpitalnym. Ciężko jej było się zaaklimatyzować i dodatkowo jeszcze skupić się na nauce obcego języka. Ania Wieczorek spytała ją, co może zrobić, żeby jej tę adaptację i naukę ułatwić i w odpowiedzi dostała od dziecka prostą odpowiedź: „Chciałabym mieć angielskiego pieska”. Tak zrodził się pomysł na pieska Bingo Boy – maskotkę, małego labladorka, który miał towarzyszyć dzieciom w poznaniu języka angielskiego. Małe dzieci mają ogromną potrzebę bycia ważnym, opiekuńczym i wpływowym (w tym sensie, że od nich też coś zależy i mają jakąś moc sprawczą). Lubią otaczać kogoś swoją opieką, choć same jeszcze potrzebują opieki. Tu właśnie jest miejsce dla pieska Bingo Boy. Dzieci uczące się angielskiego mają za zadanie opiekować się uroczym psiakiem, by razem z nim odkrywać świat języka angielskiego. Ćwiczą z nim nowe rymowanki i piosenki. Recytują mu angielskie wierszyki na dobranoc i ‘przepytują’ go z nowych słówek. Dzięki takiemu zabiegowi, dzieci czują się pewne siebie i swoich umiejętności językowych i to właśnie one występują również w roli nauczyciela. To jeszcze nie koniec historii. Anna Wieczorek, widząc jak dobrze maskotka działa na dzieciaki, postanowiła obdarować wszystkich swoich uczniów Pieskami Bingo Boy! A uczyła wówczas ponad 200 dzieci! Dziś te dzieci są w liceum i jako licealiści, z łezką wzruszenia w oku wspominają przygodę z angielskim i z pieskiem Bingo Boy! Wszyscy jednogłośnie wspominają, że dzięki temu gestowi nauka języka angielskiego kojarzyła im się z przyjemną przygodą, a nie mozolnym trudem. Takie skojarzenie zaowocowało łatwością przyswajania tego języka w późniejszym czasie bardziej sformalizowanej i skomplikowanej nauki. To jest
cluecałego procesu nabywania języka obcego w dzieciństwie. Owocem tego procesu ma być przede wszystkim dobre nastawienie do nauczanego języka, a nie jego płynna znajomość. Piesek Bingo Boy nadal towarzyszy dzieciom w nauce angielskiego, śpiewa dla nich piosenki, razem z autorką odwiedza dzieci w szkołach, domach dziecka, świetlicach środowiskowych i zachęca je do czytania po angielsku. Podpowiada m.in. jak można samodzielnie edytować własne mini-książeczki z angielskimi rymowankami.

Dla mnie taka historia jest wystarczająca, żeby zaufać, że książki z serii BINGO są napisane przez człowieka o wielkim sercu do nauczania dzieci! Zawsze z sentymentem słucham piosenek autorstwa Anny Wieczorek, a ‘Hello Mummy’ jest szczególnie bliska memu sercu.

 

 

To tylko fragmenty

Zdaję sobie sprawę, że o podręcznikach, samej autorce i jej doświadczeniu zawodowym mógłby powstać osobny blog. Dziś krótko przedstawiłam historię narodzin Pieska Bingo Boy. Więcej o tej postaci można dowiedzieć się na jego facebookowym profilu oraz na stronie Bingo Books. W następnych wpisach będzie można przeczytać więcej o samych podręcznikach oraz o książeczkach z serii „Bingo Boy Reads with Kids”, Postaram się także szepnąć kilka słów o programie multimedialnym HAPPY WORDS oraz samym Piesku Bingo Boy, który podobno ma u nas zamieszkać 🙂

 

W razie jakichkolwiek pytań polecam bezpośredni kontakt z autorką – Anną Wieczorek. To właśnie dzięki bezpośrednim rozmowom poznałam m.in historię Pieska Bingo Boy.

 

 

Pozdrawiam,
Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. Udostępnij post