„The Very Hungry Caterpillar” – kultowa anglojęzyczna książka dla dzieci

Dziś na temat bardzo popularnej anglojęzycznej książeczki dla dzieci pt.”The Very Hungry Caterpillar” autorstwa Erica Carle –  amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci, a także projektanta. Nieprzypadkowo zaplanowałam publikację tego wpisu na wczesną jesień, bo ilustracje, które są w tej książeczce mają niebagatelne znaczenia. Ich barwy skojarzyły mi się właśnie z jesienią. A w roku 2019 ta kultowa książka obchodzi swoje 50′ urodziny!

Hit wśród nauczycieli dzieci

Kilka miesięcy temu robiłam wywiad z blogującymi nauczycielkami angielskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych. Zapytałam je o hity anglojęzycznej biblioteczki dla dzieci i te tytuły, które niezawodnie sprawdzają się na zajęciach z dzieciakami. Wszystkie zaproponowane książeczki zebrałam w jednym wpisie. Zatem,  jeśli właśnie myślisz o rozbudowie anglojęzycznej biblioteczki swojego dziecka, to koniecznie zajrzyj do tego posta.
Prawie każda pytana przeze mnie nauczycielka w czołówce swojej listy wymieniła kultowy tytuł autorstwa Erica Carle pt. „The Very Hungry Caterpillar”. Powiem szczerze, że minęło sporo czasu, zanim ta książeczka trafiła do nas. W końcu ją mamy i odkrywamy. Jest wyjątkowa! Dlaczego?

Bardzo głodna i bardzo popularna gąsienica

Wydaje mi się, że w przypadku tej książki działa prosta zasada „im mniej tym lepiej”. Książkę można nazwać minimalistyczną, ale zupełnie wystarczającą.

Prosta historia 
Opowiada ona krótką i prostą historię gąsienicy, która po dość obfitym jedzeniu przeobraziła się w pięknego motyla. Opowieść ta ma walor wychowawczy, za jej pomocą można poruszyć trudne i ważne tematy, nawet z małym dzieckiem. Tytułowa bohaterka konsumuje dużo różnorodnych pokarmów i dzięki temu można w ciekawy sposób poznać ich nazwy zarówno po polsku, jaki i po angielsku. To przy okazji też jest to pretekst do rozmów o żywieniu.

Niebanalne ilustracje 
Wyjątkowy sposób ilustrowania Erica Carle jest wspaniałą kontrą do wszechobecnych jaskrawych, brokatowych i plastikowych, słowem… tandetnych ilustracji obecnych niestety w wielu książkach dedykowanych dzieciom. Jeśli o mnie chodzi, to taki typ ilustracji bardzo mi odpowiada i zauważyłam, że także podoba się moim dzieciom. Starszy Synek, aktualnie 3 – letni, z łatwością odczytuje ilustracje i widzi, że konkretnie korespondują z tekstem. Młodszy, roczny Synek, z zaciekawieniem przygląda się kolejnym stronom książeczki i bardzo chce dotykać wszystkich ilustracji. Barwy są ciepłe, pięknie się ze sobą łączą, pewnie dlatego tak mocno kojarzą mi się z jesienią. Więcej o charakterystycznym sposobie ilustrowania Erica Carle pisałam już we wpisie dotyczącym jednej z książek tego autora.

Morze inspiracji 
Ta prosta i efektowna historia wydana jest w bardzo wielu wersjach. Dwie inspirowane pierwowzorem mamy u siebie: „Finger Puppet Book” oraz pakiet czterech małych książeczek „Little Learning Library”. Przeszukując sklepy internetowe trafiłam na różne wersje, ale te dwie wydały mi się najbardziej atrakcyjne dla roczniaka i 3 – latka. Nie myliłam się. Książeczki te cieszą się wielkim powiedzeniem u moich dzieci i u ich kolegów. Inspiracje dotyczą nie tylko książek! Wokół tego tytułu nazbierało się już sporo pomysłów na prace plastyczne, gry, dramy, przedstawienia i inne aktywności rozwijające nie tylko językowe umiejętności językowe dzieci, ale też plastyczne, techniczne i aktorskie. Wybrane aktywności związane z „The Very Hungry Caterpillar” przedstawię w kolejnym wpisie. Teraz dam Ci czas na zakup tego bestsellera 🙂

Do czytania i OGLĄDANIA

„The Very Hungry Caterpillar” jest tak piękną książką, że grzechem byłoby nie zrobić filmu na jej podstawie. Illuminated Films stworzyło kilka pięknych klipów na podstawie twórczości Erica Carle, ze wspaniałym lektorem i piękną muzyką. Zebrałam je w jedną playlistę którą otwiera oczywiście gąsienica i zamieściłam na kanale Bilikid na YouTube. Możesz sobie obejrzeć ilustracje i posłuchać tej historii zanim kupisz książkę.

Coś więcej! Wspomniany kanał Illuminated Songs opublikował kilka klipów z bajkami Carle bez lektora, z samą muzyką. Zebrałam je w jednym miejscu. To rewelacyjna pomoc do czytania na żywo, a potem, w miarę znajomości historii, do mówienia jej z dzieckiem z pamięci i zadawania pytań dotyczących treści bajki. U nas sprawdza się rewelacyjne. Mój starszy, 3 – letni synek, z dumą opowiada historię głodnej gąsienicy.  Oto playlista z samymi soundtrackami do książeczek Carle. Poszukałam także piosenek o głodnej gąsienicy, które wydają się łatwo wpadające w ucho. Znajdziesz je tutaj. Niektóre grafiki mnie nie przekonują, ale melodie wydały mi się łatwe do zapamiętania i już po pierwszym słuchaniu podśpiewywałam.

Czuję, że mogłabym się więcej rozpisać o tej słynnej książce, jest ona niezwykle inspirująca i już mam masę pomysłów na pracę z nią, ale nie wszystko na raz. Dziś poprzestanę na tym. W kolejnych wpisach zabawy z głodną gąsienicą. Jeśli trafisz na coś ciekawego w tym temacie, to podeślij do mnie proszę 🙂

Pozdrawiam,
Paulina

PS. Jeśli ktoś chciałby nam zrobić prezent, to z wielką radością przyjmiemy pozostałe tytuły z playlisty książek Carle 🙂

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Udostępnij post