Humpty Dumpty – popularna anglojęzyczna rymowanka

Dziś słów kilka o Humpty Dumpty – popularnej anglojęzycznej rymowance, która obecnie jest bardziej powszechna w wersji śpiewanej niż, jak to było na początku jej istnienia – recytowanej. Oprócz ciekawostek na temat tytułowej postaci, zamieszczam we wpisie playlistę z różnymi wersjami piosenki „Humpty Dumpty” dedykowanej dzieciom oraz małą niespodziankę muzyczną dla rodziców.

Jak poznałam Humpty Dumpty?

Pewnie wydaje Ci się, że tę tradycyjną rymowankę znałam już od czasów studiów, kiedy to na metodyce nauczania języka angielskiego poznawaliśmy klasyczne rymowanki angielskie… otóż nie! Nie przypominam sobie żebym nauczyła się wtedy jakiejkolwiek rymowanki… Albo nie było tego w programie zajęć, albo nie było mnie na zajęciach i jakimś cudem nie nadrabiałam zaległości. Nie poznałam jej także w czasie przygotowywania materiałów pod kątem wychowania własnych dzieci. Trafiłam na nią w czasie słuchania piosenek The Kelly Family – mojego ukochanego w zespołu z dzieciństwa i wczesnej młodości. Tak 🙂 Wątek tej muzykującej rodziny powraca na moim blogu co jakiś czas Coś o nich pisałam np. tutaj. To właśnie u nich, w „Hej Diddle Diddle” -jednej z wybitnie wpadających w ucho piosenek, można znaleźć zwrotkę o Humpty Dumpty. Zobacz sobie w tym teledysku, dokładnie w 45 sekundzie.

A to nasz prywatny Humpty Dumpty (zdobycz wyszukana w second handzie przez moją mamę!). Nawet udało się posadzić go na murze w ogrodzie rodziców!

Dzięki napisom na plecach, nie mieliśmy wątpliwości kto to jest 🙂

Ale o co chodzi?

No właśnie, nie potrafię wytłumaczyć fenomenu popularności tej rymowanki. Jest chyba taka wdzięcznie śmieszna. Na pewno jej wiek działa na korzyść, podobno jej pierwsza pisana wersja pochodzi z 1810 roku! Zatem utrwalana była przez lata! Kto to w ogóle jest ten Humpty Dumpty? Jak podpowiadają internety, jest to spersonifikowane jajko, które siadło na murze, spadło i jak łatwo się domyślić, potłukło się, że nie dało się go złożyć na nowo. Ot, cała historia!

Playlista

Różne wersje tej rymowanki  znajdziesz na playliście na moim kanale na YouTube. Lista ta dedykowana jest dzieciom. Nie jestem z niej do końca zadowolona. Uważam, że estetyka tych klipów pozostawia wiele do życzenia, ale lepszych nie znalazłam. Niestety trafiłam na wiele bardzo kiepskich jakościowo wersji tej piosenki, których nie nazwałabym nawet sztuką najniższych lotów.

Ciekawostki

To, że Humpty Dumpty jest jajkiem, nie było nigdy podane dosłownie w wierszyku.
W XVII- wiecznej Anglii mianem humpty- dumpty określano niskiego, grubego mężczyznę. Image głównego bohatera wpisuje się w wydźwięk tego określenia.
Humpty Dumpty jest tłumaczony na język polski jako Wańka Wstańka.
Wielu artystów wykorzystywało motywy z tej dziecięcej rymowanki w swoich utworach. Udało mi się odnaleźć niektóre z nich i stworzyłam specjalną playlistę pt. Humpty Dumpty for PARENTS.  

* tekst mocno inspirowany informacjami n.t. głównego bohatera pochodzącymi z Wikipedii

Jeżeli znasz jakieś godne polecenia wersje Humpty Dumpty to podeślij koniecznie, proszę 🙂

Enjoy listening not only with kids!

Pozdrawiam,
Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Udostępnij post