Humpty Dumpty – popularna anglojęzyczna rymowanka

Humpty Dumpty – popularna anglojęzyczna rymowanka

Dziś słów kilka o Humpty Dumpty – popularnej anglojęzycznej rymowance, która obecnie jest bardziej powszechna w wersji śpiewanej niż, jak to było na początku jej istnienia – recytowanej. Oprócz ciekawostek na temat tytułowej postaci, zamieszczam we wpisie playlistę z różnymi wersjami piosenki “Humpty Dumpty” dedykowanej dzieciom oraz małą niespodziankę muzyczną dla rodziców.

Jak poznałam Humpty Dumpty?

Pewnie wydaje Ci się, że tę tradycyjną rymowankę znałam już od czasów studiów, kiedy to na metodyce nauczania języka angielskiego poznawaliśmy klasyczne rymowanki angielskie… otóż nie! Nie przypominam sobie żebym nauczyła się wtedy jakiejkolwiek rymowanki… Albo nie było tego w programie zajęć, albo nie było mnie na zajęciach i jakimś cudem nie nadrabiałam zaległości. Nie poznałam jej także w czasie przygotowywania materiałów pod kątem wychowania własnych dzieci. Trafiłam na nią w czasie słuchania piosenek The Kelly Family – mojego ukochanego w zespołu z dzieciństwa i wczesnej młodości. Tak 🙂 Wątek tej muzykującej rodziny powraca na moim blogu co jakiś czas Coś o nich pisałam np. tutaj. To właśnie u nich, w “Hej Diddle Diddle” -jednej z wybitnie wpadających w ucho piosenek, można znaleźć zwrotkę o Humpty Dumpty. Zobacz sobie w tym teledysku, dokładnie w 45 sekundzie.

A to nasz prywatny Humpty Dumpty (zdobycz wyszukana w second handzie przez moją mamę!). Nawet udało się posadzić go na murze w ogrodzie rodziców!

Dzięki napisom na plecach, nie mieliśmy wątpliwości kto to jest 🙂

Ale o co chodzi?

No właśnie, nie potrafię wytłumaczyć fenomenu popularności tej rymowanki. Jest chyba taka wdzięcznie śmieszna. Na pewno jej wiek działa na korzyść, podobno jej pierwsza pisana wersja pochodzi z 1810 roku! Zatem utrwalana była przez lata! Kto to w ogóle jest ten Humpty Dumpty? Jak podpowiadają internety, jest to spersonifikowane jajko, które siadło na murze, spadło i jak łatwo się domyślić, potłukło się, że nie dało się go złożyć na nowo. Ot, cała historia!

Playlista

Różne wersje tej rymowanki  znajdziesz na playliście na moim kanale na YouTube. Lista ta dedykowana jest dzieciom. Nie jestem z niej do końca zadowolona. Uważam, że estetyka tych klipów pozostawia wiele do życzenia, ale lepszych nie znalazłam. Niestety trafiłam na wiele bardzo kiepskich jakościowo wersji tej piosenki, których nie nazwałabym nawet sztuką najniższych lotów.

Ciekawostki

To, że Humpty Dumpty jest jajkiem, nie było nigdy podane dosłownie w wierszyku.
W XVII- wiecznej Anglii mianem humpty- dumpty określano niskiego, grubego mężczyznę. Image głównego bohatera wpisuje się w wydźwięk tego określenia.
Humpty Dumpty jest tłumaczony na język polski jako Wańka Wstańka.
Wielu artystów wykorzystywało motywy z tej dziecięcej rymowanki w swoich utworach. Udało mi się odnaleźć niektóre z nich i stworzyłam specjalną playlistę pt. Humpty Dumpty for PARENTS.  

Jeżeli znasz jakieś godne polecenia wersje Humpty Dumpty to podeślij koniecznie, proszę 🙂

Enjoy listening not only with kids!

Pozdrawiam,
Paulina

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i YouTube.
* tekst mocno inspirowany informacjami n.t. głównego bohatera pochodzącymi z Wikipedii


1 thought on “Humpty Dumpty – popularna anglojęzyczna rymowanka”

  • 1
    euforia on 21 maja 2019 Odpowiedz

    Humpty Dumpty w wersji POMELODY!!! Brak na YT, trzeba kupić płytę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *