Zabawy, piosenki i wyliczanki paluszkowe po angielsku cz. 1

Dziś o zabawach, do których potrzebne są ręce, piosenki i kartka papieru! Czyli o zabawach paluszkowych, które opierają się na znanych angielskich piosenkach dla dzieci, odliczaniu do 5, czy 10 oraz papierowych pacynkach.

Five little monkeys, ducks, frogs…

Każdy, kto ma do czynienia z angielskim dziecięcym, zna prawdopodobnie kilka piosenek, gdzie jest 5 bohaterów i w wyniku ich działań,  i na ogół w każdej zwrotce ubywa jednego. Coś masz już na myśli? Np. Five Little Monkeys (jumping on the bed)? Świetnie! O co takiego mi chodzi. Jakie jeszcze znasz? Masz teraz chwilę na zastanowienie, a ja w tym czasie postaram się szybko wyjaśnić dlaczego te ćwiczenia paluszków u dzieci są ważne.

Paluszkowe – rozwojowe

Zabawy paluszkowe są o tyle istotne, że ćwiczą małą motorykę, prościej mówiąc, przygotowują dziecięce rączki do pisania i wykonywania precyzyjnych czynności. Zabawy te są także bardzo praktyczne, bo papierowe pacynki (które ja dziś Ci proponuję), mieszczą się w kopercie i można je ze sobą zabrać wszędzie, np.w podróż! Taka zabawa paluszkowa to mała rzecz, a może zająć dziecko na dłuższą chwilę.

Paluszkowa rodzina

Zabawa ściśle łączy się ze znaną piosenką pt.”Finger Family”. Jest bardzo wiele różnych wersji tej piosenki. Żadna z nich nie jest w 100 % moim faworytem, bo melodia, czy grafika balansuje na granicy dobrego gustu. Najbardziej estetyczną wersją, według mnie jest ta, w wykonaniu Blippi’ego. To amerykański performer, który przedstawia dzieciom różne tematy, m.in pojazdy i maszyny budowlane, za pomocą piosenek i krótkich filmików. Tym razem, za pomocą poniżej piosenki Blippi uczy nazw członków najbliższej rodziny. W piosenkach znajdziecie na ogół pięciu podstawowych członków rodziny (mamę, tatę, siostrę, brata oraz niemowlę). Melodia jest taka prosta, że bez problemu można sobie dośpiewać pozostałych członków rodziny. Na paluszkach można narysować owe postaci albo zrobić papierowe pacynki. Gotowe papierowe pacynki oferuję Ci za darmo do pobrania z mojej ulotki, którą znajdziesz w pliku PDF, a którą stacjonarnie rozdaję na spotkaniach ze mną. Częstuj się!

Ulotka do pobrania tu.

 

Instrukcja wykonania pacynek z ulotki

Ulotkę należy wykorzystać do zrobienia PACYNEK na paluszki i dobrej zabawy w „Finger Family”.
Naszykuj tylko nożyczki, taśmę klejącą oraz ulotkę bilikid 🙂
1. Odetnij tę część ulotki, na której są nazwy i obrazki członków rodziny, właśnie wzdłuż napisów: „baby, sister, brother, mommy, daddy” (znajduje się tam szara, kropkowana linia).
2. Wytnij paski z każdą postacią oraz jej podpisem wzdłuż szarych kropek.
3. Zegnij paski wzdłuż niebieskiej linii.
4.Pacynki są już prawie gotowe. Ostatnią czynnością jest sklejenie każdej pacynki przezroczystą taśmą po bokach.

Jesteście gotowi do zabawy! Zakładaj z dzieckiem pacynki na paluszki w rytm piosenki:

W tej wersji piosenki „Finger Family” jest 10 postaci. Pięć z nich macie już dzięki mojej ulotce. Pozostałe zróbcie sami! Koniecznie podzielcie się efektami. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli prześlesz zdjęcia z rezultatami Waszej pracy. Dobrej zabawy!
*Jeśli nie podoba Ci się ta wersja piosenki „Finger Family”, to możesz zawsze poszukać innej wersji. Wystarczy do wyszukiwarki na YouTube wpisać tytuł piosenki. Zebrałam kilka innych wersji w jednej playliście na swoim kanale, na który serdecznie zapraszam. Jeśli podoba Ci się ta zabawa, to zajrzyj do wpisu, gdzie znajdziesz inne inspiracje na zabawy paluszkowe. W tym temacie polecam także uroczą ksiażkę pt.”Ten Little Fingers nad Ten Little Toes”, o której przeczytasz tutaj.

Pozostałe piosenki paluszkowe

To nie wszystko, paluszkowa rodzina to dopiero początek. Ja ze swoimi dziećmi bawię się jeszcze w pięć innych zabaw– piosenek paluszkowych. Jedna z małpkami w roli głównej, inna za kaczątkami, a jeszcze inna z misiami. Jedną taką niby paluszkową zabawą, którą wykorzystuję ze swoimi dziećmi można zastosować w celu rozładowania energii u dzieciaków, można coś w niej rozwalać i nie są to paluszki!  Do większości zabaw paluszkowych zrobiłam papierowe pacynki odręcznie rysowane. Mam jednak ochotę na stworzenie podobnego szablonu, jak w przypadku Finger Framily,do tych pozostałych piosenek. Myślę, że przyda mi się w zabawie z dziećmi odwiedzającymi moich synków oraz z moimi uczniami w szkole. Daj znać, jeśli interesują Cię pozostałe zabawy – piosenki paluszkowe oraz szablony z pacynkami do nich do wydruku. Chętnie je przygotuję i jeszcze chętniej się podzielę. To co, potrzebujesz? Daj znać w komentarzu, a ja zabiorę się do pracy.

Pozdrawiam,
Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Udostępnij post