Wakacje nad morzem po angielsku – piosenki, słownictwo, akwarium DIY i gry do pobrania

Odpuszczasz angielski w czasie wakacyjnych wyjazdów, czy przeciwnie? Masz mocniejszą motywację, żeby właśnie na wakacjach rozmawiać po angielsku z dzieckiem?

Jeśli odpuszczasz, to mam nadzieję, że moje refleksje z tegorocznych wakacji zmotywują Cię do działania. Znajdziesz je tutaj.
Letnie destynacje najczęściej prowadzą nad wodę! Dlatego właśnie pomyślałam, żeby przygotować dla Ciebie bank anglojęzycznych aktywności związanych w wypoczynkiem nad wodą. Będą „Morskie Opowieści”, czyli piosenki o tematyce „wodnej”, jakie znamy i lubimy. Znajdziesz tu także listę słówek, które poznałam właśnie dzięki tym hitom. Wspomnę też o morskich DIY.

Wypływamy!

Wodna playlista

Oto playlista z morskimi hitami. Dostępna  na kanale Bilikid na YouTube Znajdzie się też coś o rzece, morzu i oceanie. Słowem – wodne opowieści, które śmiało można sobie nucić w czasie letnich spacerów brzegiem morza, jeziora, rzeki, oceanu! Na liście są także spokojniejsze kawałki np. „My Bonnie Lies Over the Ocean”, ale także typowo TPR (do tańca i naśladowania tekstu ruchem), takie jak”The Goldfish (Let’s Go Swimming)”, nie tylko w wykonaniu typowo dziecięcym, ale też popowym. Posłuchajcie sami i jak Wam się spodoba, będę bardzo wdzięczna za subskrybowanie mojego kanału.

Nowe słowa prosto z morskich piosenek

Przy okazji powyższej listy piosenek ja odświeżyłam sobie morskie słownictwo, a także poznałam ciekawe słowa, których do tej pory nie miała, okazji używać! Zamieszczam listy słówek, które dla mnie były nowe lub zapomniane z krótkimi tłumaczeniami.  Przestrzegam jednak, że tłumaczenia są krótkie i nie wyczerpują pełni znaczenia słów, opisane są jedynie w kontekście piosenek, z których pochodzą.

A Hole in the Bottom of the Sea
eel  /iːl/- węgorz, piskorz
concealed /kənˈsiːld/ – ukryty, zamaskowany, zatajony
squid /skwɪd/  – kałamarnica
weed /wiːd/ – wodorosty, chwast

Boats for kids
Zamiast swim Blippi proponuje: floating down the river , sailing on the sea , cruising on the ocean.
speedboat * – wyścigowa łódź motorowa (*w piosence pisane oddzielnie, jednak słownik podaje łączną pisownię)
cargo ship – statek towarowy
aircraft carrier – lotniskowiec

Port Side Pirates
starboard /ˈstɑː.bəd/ – prawa burta, prawa strona
hawk /hɔːk/ – jastrząb
Man overboard! – Człowiek za burtą! (Fajne wyrażenie do zabawy, wszak statkiem może być zwykła piaskownica, wtedy łatwo o człowieka za burtą).
deck /dek/ – pokład
wreck /rek/ – wrak
hoard /hɔːd/ of gold – zapas złota (skarbiec)

If You Want To Be A Pirate
plank /plæŋk/– decha, deska
jellyfish /ˈdʒel.i.fɪʃ/ – meduza

Akwarium DIY inspirowane angielską piosenką

Piosenka, która otwiera moją „wodną” playlistę to: „A Hole in the Bottom of the Sea” Barefoot Books. Jest niezwykle melodyjna i wpada w ucho,  zainspirowała mnie więc do twórczej zabawy. Zbudowałam razem z synkiem akwarium, na dnie którego umieściliśmy tytułową dziurę, do której mogą wpadać przeróżne morsie stwory. Z papieru powycinaliśmy te właśnie żyjątka, i tak mój syn zażyczył sobie ośmiornicę koniecznie z zębami. Bawimy się tak, że w czasie słuchania (śpiewania) piosenki wrzucamy do akwarium (do dziury:P) kolejno zwierzęta, jak to występuje w piosence, a potem wymyślamy swoje, sprawdzamy ich angielskie nazwy i wrzucamy do akwarium. Potem odwrotnie, należy te wszystkie morskie stwory wyłowić i przypomnieć sobie ich nazwy. Dla mnie ta zabawa ma same zalety, nie dość, że jest twórcza, robimy zabawki razem, wykorzystujemy niepotrzebne przedmioty (jesteśmy więc EKO), to jeszcze uczymy się wielu nowych słówek, śpiewamy, tańczymy, angażujemy wiele zmysłów i zabawa jest tania (co z pewnością ucieszy rodzica). Polecam Wam całym sercem.

Jedyne, czego potrzebujesz, by stworzyć własne akwarium to:
– pusta butelka bo dużej wodzie mineralnej,
-sznurek lub tasiemka,
-papier kolorowy,
-klej i taśma klejąca,
-kolorowe pisaki.
Podejrzewam, że wszystko to masz już w domu. Zatem do dzieła 🙂

Kto nie może akurat teraz przenieść się w morski klimat, może zapewnić sobie go w domu i przy tym świetnie się bawić i nabywać język angielski.

A teraz, na  koniec wpisu niespodzianka!!!

Gdy i zabawy o tematyce morskiej do druku

Tu z pomocą przychodzą mi blogujące anglistki, które tworzą dla swoich uczniów niesamowite pomoce dydaktyczne. Jeden z moich ulubionych blogów AngSchool – Angielski w grach i quizach oferuje rozmaite gry o wakacyjnej, morskiej tematyce:
1.Desert Island – wakacyjna gra DIY do pobrania (angielska/niemiecka) 

2.I HAVE…WHO HAS? Summer – dwie gry DIY do pobrania

3.Na lądzie, w morzu i w powietrzu – TIC TAC TOE w 5 odsłonach  

W tym ostatnim linku znajdziesz odnośniki do kilkunastu innych blogów, gdzie można pobrać wspaniałe gry do nauki języka i zabawy.
Myślę, że dostarczyłam Ci wiele pomysłów na wodne – wakacyjne aktywności, dzięki którym można w ciekawy sposób nabywać język angielski, gdzie nie tylko dziecko, ale i rodzic wzbogaci swój słownik.

Udanej zabawy! Ahoj!

Pozdrawiam,
Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Udostępnij post