Dawno temu, za górami, za lasami… Jak to jest po angielsku? Rymy wspomagające czytanie

Na moim blogu znajdziesz już wskazówki dotyczące wyboru anglojęzycznej książki dla dzieci. Pisałam także
jak czytać owe książki, wspomniałam tam o rytuałach towarzyszących czytaniu. Warto wypracować sobie rozpoczęcie i zakończenie czytania według konkretnego (zawsze tego samego) schematu.
Taka rutyna, która dla nas – dorosłych kojarzy się z nudą, jest bardzo istotna dla dziecka. Jeśli interesuje Cię ten temat to zapraszam do wpisu na temat znaczenia rytuałów w życiu dziecka i w jego językowej edukacji -> klik.

Magiczne zaklęcia na początek i koniec czytania

Najprościej zacząć klasycznym „Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za siedmioma dolinami…”. Pytałam native speakera i oczywiście znajdziemy odpowiednik tego zdania, ale tak szczerze? Czy to jest atrakcyjne? No dla mnie nie… Szukałam czegoś rymowanego, z rytmem, do czego można dopasować lub wymyślić melodię. Zdaje się, że znalazłam.

Read to Me

By Jane Yolen

Read to me riddles and read to me rhymes
Read to me stories of magical times
Read to me tales about castles and kings
Read to me stories of fabulous things
Read to me pirates and read to me knights
Read to me dragons and dragon-book fights
Read to me spaceships and cowboys and then
When you are finished- please read them again.

Ten wiersz podoba mi się dlatego, że frazy zaczynają się tak samo, przez co wiersz ma taki rytm, może z czasem wymyślimy do niego melodię. Zdecydowanie pasuje jako rozpoczęcie rytuału czytania. Z czasem, gdy się osłucha można go z dzieckiem (z dziećmi) recytować na role.

Open A Book

By Jane Baskwill

Open a book
And you will find
People and places of every kind;
Open a book
And you can be
Anything that you want to be;
Open a book
And you can share
Wondrous worlds you find in there;
Open a book
And I will too
You read to me
And I’ll read to you.

Ten wierszyk to także wspaniałe rozpoczęcie rytuału czytania z dzieckiem. Aż się chce pokazywać wszystkie wymienione czynności.

What is a Book?

By Lora Daunt

A book is pages, pictures and words
A book is animals, people and birds
A book is stories of queens and kings
Poems and songs-so many things!
Curled in a corner where I can hide
With a book I can journey far and wide
Though it’s only paper from end to end
A book is a very special friend.

Po przeczytaniu tego wiersza, od razu miałam ochotę stworzyć do niego karty obrazkowe. Pasuje on zarówno na początek czytania, jak i na koniec.

Powyższe wiersze pochodzą ze strony Book Kids Blog. Oprócz tych trzech, które wybrałam dla swoich dzieci  znajdziecie tam jeszcze ponad 20 innych rymowanek autorstwa m.in. Julie Donaldson.

Jedna z rymowanek na  Book Kids Blog od razu skojarzyła mi się z piosenką Wind The Bobbin Up w wykonaniu SSS, czy w wersji proponowanej przez Pomelody. Oto ona:

Books to the Ceiling

By Arnold Lobel

Books to the ceiling,
Books to the sky,
My piles of books are a mile high.
How I love them!
How I need them!
I’ll have a long beard by the time I read them.

Do poszukiwania rymowanej i stworzenia tego wpisu zainspirowała mnie niesamowita kobieta z „naszego poznańskiego podwórka” – Małgorzata Swędrowska, która na jednym ze szkoleń Klanzy nauczyła uczestników wiersza, który przenosi nauczyciela i dzieci w magiczny świat. Brzmiał on mniej więcej tak:

„Baju, baju, dziwy, dziwy
Czy to dzieje się na niby?
Drzwi się baśni otwierają
Do słuchania zapraszają”.

Sama autorka zachęciła nas do modyfikowania tej rymowanki w zależności od potrzeb. Można ją w też stosować jako rytuał kończący czytanie. Sprawdzałam to z dziećmi przedszkolnymi w czasie mojej pracy zawodowej i powiem szczerze, że zaobserwowałam coś bardzo ciekawego w materii czytania. Mianowicie dzieci bardziej skupiały uwagę, gdy nasze czytanie rozpoczynało się i kończyło wierszem. Gdy tego nie było (bo zrobiłam to celowo, albo ktoś był za mnie na zastępstwie) to czytanie szło opornie. Dacie wiarę? Nie, nie wierzcie na słowo, sprawdźcie sami.

Pozdrawiam,
Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Udostępnij post