Jak czytać dziecku książki w języku angielskim? 6 wskazówek, które to ułatwiają

W poprzednim wpisie podałam kryteria wyboru anglojęzycznych książek dla dzieci (klik). A dziś pora poruszyć temat samego czytania. Wydawałoby się, że czytanie to banał, o czym tu się rozpisywać? Siadasz, bierzesz dziecko, książkę i czytacie.
Skąd więc pytania rodziców o sposoby czytania oraz jak zachęcić dziecko do samego czytania i obcowania z książką?  Wielu pisze, że dziecko wcale nie chce czytać (nawet w języku ojczystym), albo że buntuje się, bo nie chce czytać w innym języku niż polski. Niektórzy też piszą, że za późno wprowadzili język obcy, bo dziecko już umie samo czytać w języku polskim, a tu znów przeszkoda i znów nie umie/nie chce czegoś przeczytać. Czyli coś jest na rzeczy. O tym jak zachęciliśmy niespełna dwulatka do czytania dowiesz się w tym poście -> klik.

Załóżmy, że dzięki mojemu blogowi, wiesz już jak dobrze wybrać książkę dla dziecka.

Teraz czas na zatrzymanie się nad samym procesem czytania.

Jak już zgłębimy ten temat czytania, to napiszę dla Was o tzw. czytaniu uczestniczącym

oraz o magicznych zaklęciach, które czas czytania czynią naprawdę wyjątkowym.

Zostańcie ze mną!

Jak czytać dziecku książki w języku angielskim?

 

 1. Przeczytaj książkę zanim pokażesz ją dziecku, czyli przygotuj się do czytania. Zapoznaj się z historią oraz słownictwem. Pozwoli Ci to na zaplanowanie elementów dodatkowych w czasie czytania (zmiany tonu głosu, czy tempa czytania, wyrazistej mimiki czy gestykulacji). Możesz także sprawdzić znaczenie nowych dla Ciebie wyrazów oraz ich wymowę w słowniku. Ja w tym celu używam Cambridge Dictionary Online. 
 2. Rozpocznij i zakończ czytanie w ciekawy sposób. Pamiętaj o rytuałach, dzieciaki je uwielbiają, bo dają im poczcie bezpieczeństwa i sprawstwa. Jest na to kilka sposobów, można czytać zawsze w tym samym miejscu w domu (na wygodnej kanapie w salonie, na łóżku dziecięcym, czy w jakimś przytulnym kąciku np. namiociku tipi). Niektórzy mają w domu specjalny kącik czytelniczy i samo korzystanie z niego jest rytuałem. Można śpiewać krótką piosenkę o książkach i o czytaniu, czy też przed każdym czytaniem mówić tę samą rymowankę. Takie rymowanki znajdziecie we wpisie wyłącznie na ten temat -> klik. Zakończenie czytania, to także może być rytuał, choćby zwykłe powiedzenie „Bye, bye book” i odłożenie książki na półkę. Przy okazji kształtujemy niezmiernie ważny odruch odkładania rzeczy na miejsce.
 3. Sprawdź jak czytają native speakerzy. Zawsze, gdy w moje ręce wpadnie anglojęzyczna książeczka, wpisuję jej tytuł w wyszukiwarkę na YouTube i znajduje bardzo dużo inspiracji. Od czytania i interpretacji samego autora, po czytanie przez kogoś anonimowego. Ma to bardzo dużo zalet, bo można podsłuchać jak native speakerzy czytają historię, którą za chwilę chcę przestawić dzieciom. To dobry sposób na utrwalenie wymowy oraz podsłuchanie intonacji. Czasem można trafić na jakiś wpadający w ucho rytm czytania, jak w przypadku kultowego „We’re Going on a Bear Hunt”.
 4. Możesz modyfikować tekst. Słowa w książce można zmieniać, skracać i modyfikować na własne potrzeby jedynie w  przypadku, gdy jesteśmy pewni, że dziecko nie potrafi jeszcze czytać. Jeżeli, Ty jako rodzic czujesz się pewniej, gdy trochę uprościsz sobie tekst z książki, to dlaczego nie? Na początku wspólnej anglojęzycznej przygody z dzieckiem, czytanie może sprawiać trudność, więc warto sobie czasem ułatwić. Potem z biegiem czasu i nabywaniem praktyki w anglojęzycznej komunikacji z dzieckiem, będziesz w stanie przeczytać prawie wszystko. To kwestia wprawy.
 5. Czytaj aktywnie. Unikaj monotonii, użyj wszelkich zdolności, by czytanie było urozmaicone. Ułatwiaj dziecku zrozumienie znaczenia angielskich słów. Angażuj dziecko w czytanie poprzez zadawanie pytań, zachęcanie do powtarzania, włączanie w dialogi.
  Staraj się pokazywać znaczenie słów za pomocą:
  🃏OBRAZU – ilustracji w książce, czy przedmiotów w otoczeniu,
  🎶DŹWIĘKU – modulacji i intonacji głosu w czasie czytania i wydawaniu dźwięków i różnych odgłosów. Przy czym pamiętaj, że kogut po angielsku pieje inaczej niż po polsku, a więcej na ten temat znajdziesz tu -> klik, 
  ⛹‍RUCHU – pokazuj znaczenie czasowników i innych części mowy, których znaczenie da się pokazać. To szalenie istotne, bowiem ludzie dzielą się nie tylko na wzrokowców (tych, którzy zapamiętują nowe treści za pomocą obrazu) i słuchowców (uczą się głównie za pomocą słuchania), ale też kinestetyków (czyli tych, którzy najwięcej zapamiętują przez ruch). Można śmiało stwierdzić, że dzieci do pewnego wieku są wyłącznie kinestetykami 🙂
 6. Nie zapomnij o podsumowaniu. Czyli zakończ czytanie z głową 🙂 Zapytaj o czym była historia zawarta w książce, co zrobił główny bohater, gdzie toczyła się akcja. Zapytaj  o kilka słówek kluczowych z opowiadania, nazwijcie obrazki itp. Dobrym sposobem na zachętę dziecka do czytania i mówienia po angielsku jest poproszenie by przedstawiło czytaną przez Ciebie historię młodszemu rodzeństwu lub po prostu komuś innemu. Mój synek już jako 2,5 letni maluch udawał, że czyta swojemu młodszemu braciszkowi. W rzeczywistości przewracał kartki książeczek, po opowiedzeniu wszystkiego, co zapamiętał z danej strony. To naprawdę uroczy widok.

Jeśli masz jeszcze jakąś cenną wskazówkę na temat czytania dziecku literatury obcojęzycznej to nie wahaj się o niej napisać. Chętnie przedłużę listę o pomysły, które sprawdziły się u Ciebie w domu.

Przyjemnej lektury!

Pozdrawiam,
Paulina

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i YouTube.
Źródło zdjęcia tytułowego znajdziesz tutaj.

Udostępnij post