fbpx
Projekt bez tytułu

Jak szczeka pies, jak pieje kogut i co słychać od innych zwierząt po angielsku?

 

Dziś o przeróżnych odgłosach zwierząt i aut w wersji angielskiej. Jak je wymawiać i zapisywać, jak i gdzie szukać.
Decyzja o wprowadzaniu małego dziecka w świat języka angielskiego niesie za sobą poważne konsekwencje. Mam na myśli zwłaszcza jedną z nich, która zmienia na zawsze życie całej rodziny i dotychczasowe patrzenie na świat, na zwierzęta i przyrodę. Mianowicie, wraz z podjęciem decyzji o nauczaniu języka angielskiego od najmłodszych lat musimy przyjąć na katę fakt, że pies nie szczeka tylko wydając dźwięk „hau, hau”, a kogut nie pieje tylko „kukuryku!” ale… „cock-a-doodle-doo!”
Ten wstęp miał na celu zbudować pewną dramaturgię… nie wiem czy mi się to udało 😛

Cock-a-doodle-doo? Ale jak to?

 

To właśnie pianie koguta było dla mnie odkryciem roku, gdy zaczynałam pracę z dziećmi przedszkolnymi… No zamienić „kukuryku” na „cock-a-doodle-doo!”? No jak? Jak to możliwe, przecież tam wyraźnie słychać „kukuryku”…
A jednak anglojęzyczne koguty pieją inaczej 😛

Nie przeczytacie teraz wpisu o wyrazach dźwiękonaśladowczych. Nie podejmę się ich wypisywania z prostych powodów: wyrazy te nie są powszechne i podawanie form pisanych może skutkować przyswojeniem błędnej ich wymowy. Uważam, że w tym temacie obowiązuje bezapelacyjne pierwszeństwo słuchania, z formami pisanymi spotkacie się na pewno w anglojęzycznych książeczkach dla dzieci. Jedną tego typu książkę prezentuję na fotografii załączonej u góry tego wpisu: „The Very Happy Hen. Amazing Pop – up Fun” J.Tickle wyd. Caterpillar Books. A kolejną, magiczną książkę z odgłosami zwierząt i skanimacjami pt. „Gallop!”, opisywałam ostatnio na blogu —> klik. Znajdziecie tam też filmik pokazujący książkę Choć temat wydaje się błahy, to jednak jest trudny.

Dla mnie trudność polega już na samym szukaniu w słownikach angielskich odpowiedników polskich odgłosów. Zastanawiam się, jak je wpisać? Pies szczeka „hau”, czy „hał” ? A może „chau”, „chał”? A kot? „Miau” czy „miał”? No właśnie, już tu się wykładam… Paradoksalnie, pisanie nigdy nie była moją mocną stroną. Pisownia mnie przerasta (nie pierwszy raz… ). Wyrazy te są może i śmieszne, ale uważam, że to temat z kategorii „wyzwanie”.

Najlepszy sposób na ogarnięcie angielskich odgłosów zwierząt

Chyba każdemu rodzicowi małego dziecka przydałaby się ta wiedza. Szczerze się przyznaję, że tu najlepiej pomagają piosenki. Z tej racji , stworzyłam u siebie na YouTube playlistę z piosenkami zawierającymi angielskie wyrazy dźwiękonaśladowcze z zakresu odgłosów jakie wydają zwierzęta. Dodatkowo wiele z nich jest z tekstem, więc wersja full – wypas!

Zapraszam na bilikid na YouTube.

Udanego dźwiękonaśladownictwa i tańców! Przecież nie tylko dźwiękiem, ale także ruchem można naśladować zwierzęta.
Przy okazji, wkleiłam do tej listy 3 piosenki z odgłosami pojazdów i innych środków lokomocji. Z czasem, gdy będę miała więcej takich fajnych piosenek, rozdzielę je na dwie osobne listy.Jeśli znajdziecie piosenkę z różnymi dźwiękami, której nie ma na liście, to proszę podzielcie się.

Książka z odgłosami

Ostatnio nabyłam pewną intrygującą książkę, która z początku wydała mi się głupia! Przepraszam, za tak dosadne stwierdzenia. Tak, głupia i bezsensowna. Po co więc ją kupiłam? Oto jest pytanie! Zdecydowałam się jednak na nią ponieważ jest napisana przez dwóch wybitnych autorów anglojęzycznych książeczek dla dzieci: J. Donaldson (tej od „The Gruffalo”) oraz N. Sharratt (którego książki najczęściej u nas goszczą, np. w tym wpisie). Jakiś wewnętrzny głos podpowiadał mi, że tacy wspaniali twórcy literatury dziecięcej nie zrobili by czegoś głupiego! Nie myliłam się. Jaka to książka? Powiem już całkiem niedługo, bo w najnowszym wpisie. Zostań ze mną!

Pozdrawiam,
Paulina

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂
Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji.

Zapraszam także do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i YouTube

 

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print