Angielskie piosenki dla dzieci. Do nauki i zabawy

Dziś o piosnkach w nabywaniu języka. Ważny i bardzo powszechny temat.

Kiedyś przeglądając internety zatrzymałam się na dyskusji na temat angielskich piosenek dla dzieci. Pewna kobieta udostępniła w grupie wpis ze swojego bloga, w którym twierdziła, że piosenki Super Simple Songs to krótko mówiąc kicz! To nie jest cytat, ale przesłanie, które autorka znacznie ładniej ubrała w słowa. Jak się zapewne domyślacie, znalazła się grupa broniąca jakości tych piosenek oraz grupa, mniej liczna, która podzielała opinię autorki.
Gdzie byłam ja?
W pierwszym momencie pomyślałam: „Szalona ta kobieta, przecież moje dziecko zna prawie wszystkie te piosenki. Dzięki nim nauczył się wielu słówek i całych konstrukcji po angielsku”. Wielu rewelacyjnych nauczycieli wykorzystuje wyłącznie piosenki SSS. Muszę  bronić tych piosenek! Tak naprawdę ja też znam je wszystkie i może je do tej pory usłyszeć u nas w domu. Zasiała jednak u mnie ziarno zwątpienia. Bo gdzieś tam podskórnie czułam, ze ta estetyka do końca mi nie odpowiada. Wolałabym chyba coś bardziej spokojnego, stonowane barwy, elementy klasyki zarówno w warstwie muzycznej, jak i wizualnej. Jednak no powiedzmy sobie szczerze: W piosenkach Super Simple Songs nie jest tak źle, a metodycznie jest nawet bardzo dobrze.

Super Simple Songs: ładne czy brzydkie?

Czy estetyka tych piosenek zakrawa o kicz? Jeśli tak, to dlaczego mają prawie 9 milionów subskrybentów?!

W poszukiwaniu piosenek idealnych, po drodze trafiłam na Super Simple Songs, które dalej polecam, bo metodycznie, do nauki są super – tak jak w nazwie. Jednak ciągle czegoś w nich brakowało. Wreszcie znalazłam kilka kanałów z muzyką bardzo dobrej jakości, odpowiadającą moim przekonaniom estetycznym. Według mnie pozbawioną kiczu i tego, czego nie znoszę w piosenkach dedykowanym dzieciom, czyli: bylejakości. Mam na myśli jakieś elektroniczne dźwięki przeszywające mózg, wątpliwie przyjemne dla ucha, jaskrawe barwy w klipach, świecidełka i agresywne kolory, kiepski wokal i głosy dorosłych nieumiejętnie zniekształconych na „niby-dziecięce”, paskudną grafikę i pstrokaciznę. Nie ukrywajmy, niestety jest masa takich właśnie propozycji dla dzieci.

Żeby teraz nie było, że przeczytałam u kogoś, że Super Simple Songs są złe i w ogóle ble i przestaję z nich korzystać, bo ktoś tak napisał. Nie. One nie są beznadzieje. Dalej są dobre. Są świetnie zrobione, tylko brakuje czasem tego czegoś… wiecie jak to jest? Trochę jak z zakochaniem. Zakochujemy się, bo wybrana osoba ma TO COŚ.
Dalej korzystam z  piosenek SSS i ciągle zamierzam z nich korzystać. Nie zakochałam się w nich, ale bardzo je lubię. Zmieniło się tylko to, że nie są u mnie już numerem 1, a kiedyś były. Na to miejsce weszły już inne. A jakie? Zaraz się dowiecie.

Nasze ukochane piosenki angielskie dla dzieci

Przedstawiam nasze muzyczne podium.
Najlepsze miejsca w kategorii: ANGIELSKIE PIOSENKI DLA DZIECI
otrzymują:

miejsce 1
Barefoot Books

Barefoot Books to piękne piosenki, które oryginalnie występują w zestawach ze wspaniałymi książkami! 

Napisy

Większość piosenek ma napisy, dzięki którym nie ma mowy o pomyłce. Często się zdarza, że nie mogę rozpoznać pojedynczych wyrazów. Tu nie ma takiego problemu. Dzięki napisom, szybciej zapamiętuję tekst, a dziecko, gdy ogląda utrwala obraz graficzny wyrazu.

Grafiki

Bardzo wartościowe jest to, że teledyski naprawdę pomagają w rozumieniu tekstu śpiewanego. Śmiało można je pokazać dzieciom. Ilustracje jednoznacznie pasują do treści. Klipy są po prostu piękne. Co tu dużo pisać? Sami zobaczcie.

Muzyka 

Wpada w ucho i tam zostaje już po pierwszym słuchaniu, ale nie męczy i nie prześladuje nocami w głowie 😛 Nóżki same rwą się do tańca. To, co szczególnie zwróciło moją uwagę, to budowa piosenek. W większości mają taką „klamrową budowę”, czyli zaczynają się spokojnie, rozkręcają się w części głównej i wyciszają na końcu.

miejsce 2
KidsTV123

KidsTV123 – dla mnie to doskonały sposób na muzyczne wyciszenie synka. Lubię ten kanał, za to ,że jest taki minimalistyczny, zarówno w grafice jak i w muzyce. Sprawdźcie sami.

miejsce 3
  Pomelody

Piosenki od Pomelody  

Z pewnością są piękne i bardzo wartościowe muzycznie. Jednak jeśli chodzi o ilustracje do piosenek by Pomelody, to tutaj byłabym ostrożna. Jakkolwiek piękne, jednak nie zawsze pomagają w zrozumieniu tekstu, bo często ilustracje (czy to w książkach, czy w teledyskach) nie korespondują z tym, o czym jest piosenka i nie pomagają w zrozumieniu znaczenia kluczowych słów w utworze. Czego nie można zarzuć skrytykowanym na początku Super Simple Songs.

Dlatego właśnie serdecznie polecam czerpać z różnych źródeł, bo właśnie w różnorodności jest największa wartość!

Bilkid na YouTube

Posiadam swój kanał na YouTube, gdzie prowadzę vlog z praktycznymi poradami dla osób przkazujących dzieciom język angielski, czyli pokazuję np. jak się bawić po angielsku. Zapisuję tam także playlisty z muzyką i filmiki, które uważam za pomocne w nauce języka angielskiego dzieci i z dzieckiem. Tworzę tam playlisty na potrzeby domowej nauki, np.
ze wszystkimi piosenkami Barefoot Books,
piosenki o pojazdach,
piosenki z odgłosami zwierząt i pojazdów,
i wiele innych.

Pozdrawiam śpiewająco🎤 ,

Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Udostępnij post