fbpx
pomysy, oczekiwania, propozycje

Angielskie piosenki dla dzieci. Do nauki i zabawy

Dziś o piosnkach w nabywaniu języka. Ważny i bardzo powszechny temat. Zapraszam

Kiedyś przeglądając internety zatrzymałam się na dyskusji na temat angielskich piosenek dla dzieci. Pewna kobieta udostępniła w grupie wpis ze swojego bloga, w którym twierdziła, że piosenki Super Simple Songs to krótko mówiąc kicz! To nie jest cytat, ale przesłanie, które autorka znacznie ładniej ubrała w słowa. Jak się zapewne domyślacie, znalazła się grupa broniąca jakości tych piosenek oraz grupa, mniej liczna, która podzielała opinię autorki.
Gdzie byłam ja?
W pierwszym momencie pomyślałam: „Szalona ta kobieta, przecież moje dziecko zna prawie wszystkie te piosenki. Dzięki nim nauczył się wielu słówek i całych konstrukcji po angielsku”. Wielu rewelacyjnych nauczycieli wykorzystuje wyłącznie piosenki SSS. Muszę  bronić tych piosenek! Tak naprawdę ja też znam je wszystkie i może je do tej pory usłyszeć u nas w domu.

ALE… po przeczytaniu wspomnianego wpisu można je słyszeć u nas w domu RZADZIEJ! Ustąpiły miejsca nowym!
O nich za chwilę.

Super Simple Songs: ładne czy brzydkie?

Czy estetyka tych piosenek zakrawa o kicz? Jeśli tak, to dlaczego mają prawie 9 milionów subskrybentów?!

W poszukiwaniu piosenek idealnych, po drodze trafiłam na Super Simple Songs, które dalej polecam, bo metodycznie, do nauki są super – tak jak w nazwie. Jednak ciągle czegoś w nich brakowało.Wreszcie znalazłam kilka kanałów z muzyką bardzo dobrej jakości, odpowiadającą moim przekonaniom estetycznym. Według mnie pozbawioną kiczu i tego, czego nie znoszę w piosenkach dedykowanym dzieciom, czyli: bylejakości. Mam na myśli jakieś elektroniczne dźwięki przeszywające mózg, wątpliwie przyjemne dla ucha, jaskrawe barwy w klipach, świecidełka i agresywne kolory, kiepski wokal i głosy dorosłych nieumiejętnie zniekształconych na „niby-dziecięce”, paskudną grafikę i pstrokaciznę. Nie ukrywajmy, niestety jest masa takich właśnie propozycji dla dzieci.

Żeby teraz nie było, że przeczytałam u kogoś, że Super Simple Songs są złe i w ogóle ble i przestaję z nich korzystać, bo ktoś tak napisał. Nie. One nie są beznadzieje. Dalej są dobre. Są świetnie zrobione, tylko brakuje czasem tego czegoś… wiecie jak to jest? Trochę jak z zakochaniem. Zakochujemy się, bo wybrana osoba ma TO COŚ.
Dalej korzystam z  piosenek SSS i ciągle zamierzam z nich korzystać. Nie zakochałam się w nich, ale bardzo je lubię. Zmieniło się tylko to, że nie są u mnie już numerem 1, a kiedyś były. Na to miejsce weszły już inne. A jakie? Zaraz się dowiecie.

Nasze ukochane piosenki angielskie dla dzieci

 

Przedstawiam nasze muzyczne podium.
Najlepsze miejsca w kategorii: ANGIELSKIE PIOSENKI DLA DZIECI
otrzymują:

 

miejsce 1
Barefoot Books

 


miejsce 2

  Pomelody


miejsce 3
KidsTV123

 Barefoot Books, to piosenki o których istnieniu dowiedziałam się dzięki obserwacji bloga Ani. Są na 1 miejscu, za:

Napisy! Większość piosenek ma napisy, dzięki którym nie ma mowy o pomyłce. Często się zdarza, że nie mogę rozpoznać pojedynczych wyrazów. Tu nie ma takiego problemu. Dzięki napisom, szybciej zapamiętuję tekst, a dziecko, gdy ogląda utrwala obraz graficzny wyrazu.

Grafiki! Bardzo wartościowe jest to, że teledyski naprawdę pomagają w rozumieniu tekstu śpiewanego. Śmiało można je pokazać dzieciom. Ilustracje jednoznacznie pasują do treści. Klipy są po prostu piękne. Co tu dużo pisać? Sami zobaczcie.

Muzykę! Wpada w ucho i tam zostaje już po pierwszym słuchaniu, ale nie męczy i nie prześladuje nocami w głowie 😛 Nóżki same rwą się do tańca. To, co szczególnie zwróciło moją uwagę, to budowa piosenek. W większości mają taką „klamrową budowę”, czyli zaczynają się spokojnie, rozkręcają się w części głównej i wyciszają na końcu.

Piosenki od Pomelody, które tworzy m.in Ania,  to nowość! Grają nam w duszy i bardzo często podśpiewujemy je tak mimowolnie. Te, które już są online znamy jak własną kieszeń i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

KidsTV123 – dla mnie to doskonały sposób na muzyczne wyciszenie synka. Lubię ten kanał, za to ,że jest taki minimalistyczny, zarówno w grafice jak i w muzyce. Sprawdźcie sami.

Bilkid na YouTube

Posiadam swój kanał na YouTube, gdzie zapisuję muzykę i filmiki, które uważam za pomocne w nauce języka angielskiego dzieci i z dzieckiem. Tworzę tam playlisty na potrzeby domowej nauki. Zapraszam do subskrybowania mojego kanału. Ostatnio stworzyłam nowe playlisty:
ze wszystkimi piosenkami Barefoot Books,
piosenki o pojazdach,
piosenki z odgłosami zwierząt i pojazdów,
i wiele innych.
Nowe listy tworzę na bieżąco i często dodaję kolejne piosenki do tych, które utworzyłam już dawno.

Te angielskie odkrycia muzyczne zawdzięczam  Power of melody – blog. 

Pozdrawiam śpiewająco🎤 ,

Paulina

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂
Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji.

Zapraszam także do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i

 

 

 

 

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print