fbpx
18 styczniaDzień Kubusia Puchatka

Dzień Świstaka. Dziś dowiemy się kiedy nadejdzie wiosna.

Niejeden bloger pozazdrości świstakowi

O Dniu Świstaka wiedziałam dotychczas tyle, ile pokazano w filmie pt. „Dzień Świstaka”. To jedna z moich ulubionych komedii. Widziałam ją już kilka razy i chętnie jeszcze obejrzę. Choć dobrze wiem, co się wydarzy i znam zakończenie filmu, to nadal z ciekawością go oglądam i śmieję się w głos. Szczerze mówiąc myślałam, że to całe świętowanie ze świstakiem w roli głównej było wymysłem na potrzeby kina. Okazuje się jednak, że to naprawdę ma miejsce i jest wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla lokalnej społeczności, niebagatelnym także dla kraju. Podśmiewywałam się z tego trochę, aż nie zaczęłam szukać informacji na temat Dnia Świstaka. Okazuje się, że Świstak Phil, bo tak ma na imię główny bohater dzisiejszego wydarzenia, ma nawet swój fan page! A Zasięgu pozazdrościć mu może niejeden bloger!

Świstak z Pensylwanii przepowiada wiosnę

Święto to jest o tyle istotne, że świstak przepowiada kiedy przyjdzie wiosna. Dzień Świstaka (Groundhog Day) obchodzony jest co roku, 2 lutego, w USA i Kanadzie. Jak się wszyscy domyślają, w centrum obchodów jest świstak. A dokładnie świstak amerykański zwany także świszczem. Jak mówi słynna internetowa encyklopedia, gatunek ten zamieszkuje tereny państw, które obchodzą to święto.

 

 

W jaki sposób świstak przepowiada wiosnę?

Zawsze obowiązuje ta sama zasada prognozy końca zimy.
Jeśli wywabiony z nory świszcz zobaczy swój cień (co oznacza słoneczny dzień) i nie wróci znów do swojego schronienia, to będzie jeszcze sześć tygodni zimy.
Jeśli z kolei tego dnia jest mgliście lub pochmurno i świstak nie zobaczy swojego cienia, to wiosna nadejdzie zdecydowanie szybciej.

Najbardziej znanym jest świstak Phil z Punxsutawney w stanie Pensylwania. To właśnie w tym miasteczku w Dniu Świstaka rozgrywa się akcja komedii romantycznej z 1993 roku.
Przepowiednia ta sprawdza się w około 50%, co w praktyce oznacza zupełny przypadek. Czyli coś w stylu powiedzonka „Cyganka prawdę ci powie”, można w USA i Kanadzie sparafrazować jako „Świstak prawdę ci powie”… Fifty – fifty 😛 Oczywiście ważniejsza jest w tym dniu tradycja i okazja do świętowania niż prognoza nadejścia wiosny.

Początki obchodów Dnia Świstaka datuje się na lata 80′ XIX w. (W źródłach widziałam dwie daty 1886 i 1887). Podobno od początku swojej historii, świszcz Phil zobaczył swój cień 101 razy (ostatni raz w 2017 r.), zaś cienia nie zobaczył 18 razy (po raz ostatni w 2016 r.)
*z dokładnością +/- 1

Świstak ma patent na długowieczność

Przez te wszystkie lata, jeden i ten sam świstak przepowiada wiosnę. Swoją długowieczność zawdzięcza eliksirowi życia o sekretnej recepturze. Wypija jeden łyk rocznie, podczas letniego Pikniku Świstaka.
Jeśli ciekawią Was szczegóły dotyczące owego świszcza z Punxsutawney to polecam stronę groundhog.org

 

Uwielbiam!

Postanowiłam zredagować krótki wpis na temat tego dnia i wspomnianego filmu. Do tej komedii mam wielką słabość! Dlatego, może w ramach naszego rodzicielskiego podszkolenia języka angielskiego przez słuchanie materiałów autentycznych, obejrzeć tę komedię w oryginale? Czyż to nie dobry pomysł na dzisiejszy wieczór? Wiecie… piątek… wieczór, ziąb na dworze… nic tylko pod kocyk i filmik 🙂 Dzień Świstaka z filmem tematycznym? Kto chętny? Mnie nie trzeba długo namawiać.

Na zachętę filmik ze scenami z „Dnia Świstaka” i piosenka, która już zawsze będzie mi się kojarzyła z porankami Phill’a Connors’a (głównego bohatera filmu).

Pozdrawiam,
Paulina

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i YouTube.

Źródła:
http://groundhog.org/
https://www.facebook.com/pg/punxsyphil.innercircle/about/?ref=page_internal
http://www.eska.pl/news/dzien_swistaka_-_co_to_jest_i_co_znaczy_kiedy_dzien_swistaka_w_2017/138152

Zdjęcie pochodzą ze stron:
https://www.npr.org/sections/thetwo-way/2017/02/02/513017478/groundhog-day-2017-winter-is-still-coming-punxsutawney-phil-says
http://explorevenango.com/pa-great-outdoors-punxsutawneys-132nd-groundhog-day-celebration/

 

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print