Dzień Świstaka. Dziś dowiemy się kiedy nadejdzie wiosna.

Niejeden bloger pozazdrości świstakowi

O Dniu Świstaka wiedziałam dotychczas tyle, ile pokazano w filmie pt. „Dzień Świstaka”. To jedna z moich ulubionych komedii. Widziałam ją już kilka razy i chętnie jeszcze obejrzę. Choć dobrze wiem, co się wydarzy i znam zakończenie filmu, to nadal z ciekawością go oglądam i śmieję się w głos. Szczerze mówiąc myślałam, że to całe świętowanie ze świstakiem w roli głównej było wymysłem na potrzeby kina. Okazuje się jednak, że to naprawdę ma miejsce i jest wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla lokalnej społeczności, niebagatelnym także dla kraju. Podśmiewywałam się z tego trochę, aż nie zaczęłam szukać informacji na temat Dnia Świstaka. Okazuje się, że Świstak Phil, bo tak ma na imię główny bohater dzisiejszego wydarzenia, ma nawet swój fan page! A Zasięgu pozazdrościć mu może niejeden bloger!

Świstak z Pensylwanii przepowiada wiosnę

Święto to jest o tyle istotne, że świstak przepowiada kiedy przyjdzie wiosna. Dzień Świstaka (Groundhog Day) obchodzony jest co roku, 2 lutego, w USA i Kanadzie. Jak się wszyscy domyślają, w centrum obchodów jest świstak. A dokładnie świstak amerykański zwany także świszczem. Jak mówi słynna internetowa encyklopedia, gatunek ten zamieszkuje tereny państw, które obchodzą to święto.

W jaki sposób świstak przepowiada wiosnę?

Zawsze obowiązuje ta sama zasada prognozy końca zimy.
Jeśli wywabiony z nory świszcz zobaczy swój cień (co oznacza słoneczny dzień) i nie wróci znów do swojego schronienia, to będzie jeszcze sześć tygodni zimy.
Jeśli z kolei tego dnia jest mgliście lub pochmurno i świstak nie zobaczy swojego cienia, to wiosna nadejdzie zdecydowanie szybciej.

Najbardziej znanym jest świstak Phil z Punxsutawney w stanie Pensylwania. To właśnie w tym miasteczku w Dniu Świstaka rozgrywa się akcja komedii romantycznej z 1993 roku.
Przepowiednia ta sprawdza się w około 50%, co w praktyce oznacza zupełny przypadek. Czyli coś w stylu powiedzonka „Cyganka prawdę ci powie”, można w USA i Kanadzie sparafrazować jako „Świstak prawdę ci powie”… Fifty – fifty 😛 Oczywiście ważniejsza jest w tym dniu tradycja i okazja do świętowania niż prognoza nadejścia wiosny.

Początki obchodów Dnia Świstaka datuje się na lata 80′ XIX w. (W źródłach widziałam dwie daty 1886 i 1887). Podobno od początku swojej historii, świszcz Phil zobaczył swój cień 101 razy (ostatni raz w 2017 r.), zaś cienia nie zobaczył 18 razy (po raz ostatni w 2016 r.)
*z dokładnością +/- 1

Świstak ma patent na długowieczność

Przez te wszystkie lata, jeden i ten sam świstak przepowiada wiosnę. Swoją długowieczność zawdzięcza eliksirowi życia o sekretnej recepturze. Wypija jeden łyk rocznie, podczas letniego Pikniku Świstaka.
Jeśli ciekawią Was szczegóły dotyczące owego świszcza z Punxsutawney to polecam stronę groundhog.org

Uwielbiam!

Postanowiłam zredagować krótki wpis na temat tego dnia i wspomnianego filmu. Do tej komedii mam wielką słabość! Dlatego, może w ramach naszego rodzicielskiego podszkolenia języka angielskiego przez słuchanie materiałów autentycznych, obejrzeć tę komedię w oryginale? Czyż to nie dobry pomysł na dzisiejszy wieczór? Wiecie… piątek… wieczór, ziąb na dworze… nic tylko pod kocyk i filmik 🙂 Dzień Świstaka z filmem tematycznym? Kto chętny? Mnie nie trzeba długo namawiać.

Na zachętę filmik ze scenami z „Dnia Świstaka” i piosenka, która już zawsze będzie mi się kojarzyła z porankami Phill’a Connors’a (głównego bohatera filmu).

Pozdrawiam,
Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Źródła:
http://groundhog.org/
https://www.facebook.com/pg/punxsyphil.innercircle/about/?ref=page_internal
http://www.eska.pl/news/dzien_swistaka_-_co_to_jest_i_co_znaczy_kiedy_dzien_swistaka_w_2017/138152

Zdjęcie pochodzą ze stron:
https://www.npr.org/sections/thetwo-way/2017/02/02/513017478/groundhog-day-2017-winter-is-still-coming-punxsutawney-phil-says
http://explorevenango.com/pa-great-outdoors-punxsutawneys-132nd-groundhog-day-celebration/

Udostępnij post