Znana gra MEMORY na różne, nieznane sposoby

Zastanawiam się, czy znam człowieka, który tej gry nie kojarzy. Może od razu nie każdy połączy nazwę z grą, ale po czasie pewnie zorientuje się, że ją zna. Bardzo prosta i intuicyjna gra memory polega na odkrywaniu par i zapamiętywaniu położenia konkretnych kart. Od lat wykorzystuję tę grę w nauce języka angielskiego. Jest mnóstwo gotowych kart do gry memory. Ja polecam zakup kart bez żadnych napisów, bo możecie grać nimi w różnych językach, wykorzystać jako karty do nauki słownictwa (uczyć dzieci nazywać to, co na obrazku, ale także nazywać przeciwieństwa). Zatem niekoniecznie musicie szukać droższych wersji gry do nauki języka obcego, możecie śmiało kupić polską wersję (byle bez podpisów). Karty do memo można zrobić samemu, niewielkim nakładem pracy i prawie bez wydatków.

Różne warianty gry

Karty do tej gry można przygotować na wiele sposobów i stworzyć talię kart memory niemalże do każdego tematu. Własnoręcznie wykonane pomoce naukowe są niezwykle skuteczne. Dzieciaki uczą się już w czasie tworzenia pomocy do nauki. Niezwykle ważna zasada jeśli chcemy grę memory wykorzystać do nauki języka obcego: W czasie odkrywania par, starajmy się mobilizować dziecko do maksymalnego mówienia. Zatem opisujemy wszystko, co widać na kartach. Jeśli idzie to bardzo opornie, należy opisywać tylko, kiedy odkryjemy pary. Zawsze jednak pamiętajmy o komentowaniu w czasie gry. Jeśli dziecko jest w danym momencie milczkiem, to my mówmy co widać na obrazku, wszak przez słuchanie także się uczy.
Jeśli zdecydowaliśmy się  na samodzielnie zrobienie kart, to musimy dobrze przemyśleć jak chcemy je zrobić. Można wtedy pokusić się o wykonanie kart z napisami.

Pary można tworzyć w kilku kombinacjach:

 • dwa takie same obrazki,
 • dwa takie same napisy,
 • obrazek i napis,
 • dwa inne obrazki połączone w pary na zasadzie dopełnienia (np. pies i buda),
 • dwa obrazki na zasadzie przeciwieństw np. wysoki i niski,
 • jeden obrazek przecięty na pół i zmieszczony na dwóch kartach,
 • jedno słowo przecięte na pół i zamieszczone na dwóch kartach,
 • proste wyrażenia/ zdania podzielone na pół, zamieszczone na dwóch kartach.

Memory w wersji premium, a może jako prezent DIY

Patentem stworzenie super wersji kart memory jest wykorzystanie papieru do pakowania prezentów. W każdym domu znajdą się jakieś papiery pakowe i torebki na prezenty. Dobrym pomysłem jest pokrycie wierzchniej części każdej karty papierem do pakowania prezentów, wtedy każda talia ma inny wzór, więc karty się nie będą myliły. Będzie wesoło, kolorowo i przede wszystkim korzystnie. To także dobry pomysł na prezent wykonany własnoręcznie.

Aby wykonać karty memory potrzebujemy:

 • obrazków lub napisów, zależy, jaki wariant gry wybieramy,
 • kleju i nożyczek,
 • kartek z bloku technicznego,
 • ozdobnego papieru do pakowania prezentów,
 • można także wykorzystać wycinki z gazet, obrazki ze starych zeszytów ćwiczeń czy nieużywanych już podręczników itp.

Polecam skorzystanie z gotowych zestawów par memory dostępnych w internecie. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki memory cards to print.

Jak grać?

Jak sama nazwa wskazuje, memory to gra pamięciowa. W podstawowej wersji gra się po prostu w odkrywanie par. Talię kart do tej gry można też wykorzystać inaczej,

grając w tzw. Piotrusia. W tym wariancie gry, należy pozbawić pary jedną kartę, która odtąd będzie tytułowym Piotrusiem (kartą bez pary), podrzucanym przeciwnikowi. Każdy z graczy dostaje losowo po kilka kart, wśród których znajduje się Piotruś. Gracze rozkładają karty w wachlarz, prze sobą tak, aby przeciwnicy nie widzieli ich kart i kolejno losują od sobie po jednej karcie. Pary odkładają na stół. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się kart, a przegrywa ten, kto został z Piotrusiem w ręce.

Memory mogą nam się przydać do gry w kalambury. W tym wypadku gracz losuje kartę obrazkową i jego zadaniem jest pokazać bez użycia słów, co karta przedstawia.

Stories – za pomocą kart z talii memo można układać zabawne historyjki. Losowo wybieramy karty i tworzymy z nich komiks dopisując do obrazków historię.

Ćwiczenia wprowadzające do nauki czytania. Karty, gdzie parę stanowi z napis oraz ilustracja można wykorzystać do nauki czytania. Wielu rodziców zastanawia się nad wprowadzeniem czytania po angielsku i to zdaje się być dobry pomysł na start.

Macie jakieś sprawdzone sposoby na tę popularną grę?  Nie wahajcie się o nich napisać!

Pozdrawiam

Paulina

Ps. Na zdjęciu głównym do wpisu widać reprezentacje kilku tali kart mojej roboty sprzed lat. Czuję, że czas na produkcję nowych 🙂  A Wy? Nabraliście ochoty na zrobienie swoich memory?

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Udostępnij post