Bajki dla dzieci po angielsku

Bajki dla dzieci po angielsku – najlepsze bajki do nauki angielskiego – część 2

Darmowy ebook do pobrania

O bajkach dla dzieci po angielsku pisałam już wcześniej. Jest to na tyle popularny temat, że postanowiłam co jakiś czas do niego wracać. W poprzednim wpisie starłam się wyjaśnić w jaki sposób bajki pomagają w nauce języka obcego. Podałam wtedy 5 propozycji bajek, jednak dziś, po dłuższym czasie  nieco zmieniłam perspektywę. Wówczas, gdy tworzyłam tamten wpis, mój synek miał niewiele ponad rok i nie wykazywał wyraźnych preferencji co do oglądanego materiału. To właściwie, ja jako dorosły człowiek, mocno ukształtowany przez „myśl pedagogiczną”, wybrałam bajki. Dziś wiem, że one podobały się w większości tylko mi :). Wtedy synkowi było obojętne o czym jest bajka, po prostu podobał mu się ruchomy obraz i dźwięk. Dziś wiele się zmieniło. Dziś mam już dwoje dzieci! A Oni mają swoje ulubione bajki angielskie i wyraźnie o nich mówią. Nie mam wątpliwości, co Im się podoba, a co nie.

Ogląda czy nie ogląda?

Generalnie jestem przeciwniczką udziału telewizora, tabletu i smartfona w życiu dziecka. W teorii! Praktyka natomiast, jak zapewne wiecie z autopsji… jest zgoła inna… Zdarza mi się sadzać dzieci dla świętego spokoju przed tabletem w celu oglądania bajek, a dla mnie w celu złapania tych kilku minut dla siebie między pracą, domem, blogiem i tysiącem innych spraw, lub przygotowania posiłku. Czasami w celu wykonania czegoś pilnego, na już, na wczoraj… Niestety zdarza się, mimo próśb, że dziadkowie nie odmawiają wnuczkom używania swoich smartfonów i młodzi doskonale wiedzą jak się nimi posługiwać, żeby włączyć ulubioną bajkę na YouTube. Rozpisywałam się na ten temat trochę więcej niedawno w wpisie dotyczącym właśnie czasu ekranowego. Znajdziesz go tutaj.

Kryteria wyboru bajek

Dziś spisałam czym ja, (jako pedagog, anglistka i mama), kieruję się przy wyborze bajek dla moich dzieci.

 1. Możliwością wyboru właśnie! Czyli nie pozwalam na wgapianie się w przypadkową bajkę, która akurat „leci” na jakimś bajkowym kanale telewizyjnym. My telewizora nie używamy, więc problem sam się rozwiązuje, ale bywały takie dni, gdy byłam w drugiej ciąży, że całe godziny spędzałam w łóżku, starszy synek mi wtedy towarzyszył i uwierzcie mi próbowałam oglądać z nim bajki, które proponuje telewizja, ale nie dało się… wybór marny, za to jeśli chodzi o reklamy zabawek i banków między bajkami, to bardzo bogaty! You know what I mean… ? Sama wybieram bajki na YT, co jest wielką zaletą – nie ma reklam!
 2. Walorami edukacyjnymi, głównie nienagannymi dialogami, rzecz jasna w języku angielskim.
 3. Obrazem relacji między bohaterami  (rodzinnych) w bajce (stąd moja wielka aprobata do świnki Peppy, która funkcjonuje w pełnej rodzinie).
 4. Estetyczną grafiką, głosami i muzyką. Kto mnie czyta od początku, ten wie, że jestem wyczulona na plastikowo – różowy kicz serwowany dzieciom i zniekształcone przez wątpliwej jakości syntezator, głosy a’la dziecięce działają na mnie jak płachta na byka. Do tego dodać muzykę typu dziecięce techno oraz jaskrawe, oczo**bne kolory i klasykę kiczu dziecięcego mamy gotową. Temu mówię stanowcze: NIE!
 5. Zainteresowaniami i wiekiem dziecka. Jak już wspominałam, teraz u nas na topie są koparki i inne pojazdy oraz ciekawe miejsca,  stąd wielka miłość do Blippi’ego. Jeszcze niedawno największą miłością był sympatyczny Baranek Shaun.

Bajki dla dzieci po angielsku – nasze ulubione bajki

Rekomendowana PIĄTKA (część 2)

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, na tą chwilę u nas w domu oglądamy:

 1. Peppa Pig

  Na obecnym etapie to wciąż bardzo lubiana bajka u nas w domu. Swego czasu, starszy synek do tego stopnia sobie ją upodobał, że wcielał siebie (i nas) w role świnkowej rodzinki. Mówił, że On jest Peppą (tytułową świnką), Jego młodszy bracieszek to George (jak mały braciszek Peppy), a ja z mężem to odpowiednio: Mummy Pig i Daddy Pig. Bajka ta opowiada o perypetiach tytułowej Peppy i jej rodziny oraz znajomych. Peppa jest świnką, a inne zwierzątka to jej przyjaciele. Razem chodzą do szkoły i przeżywają wesołe dzieciństwo. Zdecydowaną zaletą tej bajki jest przepiękna angielszczyzna i wspaniałe dialogi, kontekstowe wprowadzanie nowego słownictwa i jego wielokrotne powtórki. Dodatkowo,  w tej bajce nie brakuje wdzięcznych i łatwych do zapamiętania piosenek.

  Czas trwania jednego odcinka to ok.10 minut
  Produkcja: brytyjska 2004

  Peppa

 2. Peg + Cat

  To bajka zarekomendowana przez Czytelniczkę bloga (wielkie dzięki). Bajka opowiada o perypetiach małej dziewczynki imieniem Peg oraz Kota, którzy wspólnie przeżywają niesamowite przygody, rozwiązują trudne zadania i zagadki, a także uczą się matematyki. Skierowana jest do dzieci przedszkolnych, które bardzo lubią wszelkie zadania związane z liczeniem, a także towarzystwo zwierząt. Mnie bardzo odpowiada grafika w tej bajce, a mojemu synkowi piosenka z czołówki 🙂  Peg + Cat posiada też rozbudowaną stronę internetową z grami, różnymi zadaniami i strefą rodzica.

  Czas trwania jednego odcinka to ok.25 minut
  Produkcja amerykańsko – kanadyjska, 2013

  Peg + cat

 3. Blippi

  To z kolei imię głównego bohatera serii filmików, w których prezentuje on przeróżne pojazdy – maszyny rolnicze, pojazdy uprzywilejowane, różne autobusy, pojazdy budowlane, itd. Pokazuje także miejsca, które szczególnie interesują dzieci: farmę, place budowy, sale zabaw, muzea dedykowane dzieciom, sklepy, plażę i inne. Śpiewa piosenki o nietypowej tematyce np. o spychaczu czy koparce, ale też ma własne wersje znanych piosenek takich jak The wheels on the bus. Nie wiem jak dziewczynki widzą Blippi’ego i prezentowany przez niego świat, ale dla małych chłopców to prawdziwy idol. Ma prężnie działający fan page na Facebooku, kanał na YT oraz stronę internetową. Choć ja nie do końca jestem usatysfakcjonowana wyglądem głównego bohatera oraz grafiką, to mój synek go uwielbia i bardzo się cieszy za każdym razem, gdy go ogląda. Wielkim plusem dla mnie są piosenki na temat poszczególnych pojazdów. Trzeba włożyć wielki wysiłek, żeby stworzyć piosenkę o spychaczu czy koparce. Niewątpliwą zaletą tej produkcji jest bardzo dobrze metodycznie przemyślana budowa odcinków. W czasie oglądania autentycnzych obrazów np. ze Staży Pożarnej, główny bohater uczy dzieci kolorów, cyfr, liczby mnogiej,m zasad bezpieczeństwa its. podając przykłady z życia, w temacie danego docinka. Czyli przezentując życie i miejsce pracy strażaka, uczy dzieci jak unikać ognia i jak zachować się w niebezpieczeństwie, a także kogo prosić o pomoc. 

  Czas trwania jednego odcinka to ok 20 minut
  Produkcja amerykańska, 2014

  Blippi

 4. Louie, draw me a picture

  To bardzo wdzięczna bajka skierowana także do dzieci przedszkolnych. Mały króliczek Louie i jego przyjaciółka biedronka Yoko uczą dzieci rysować. Każdy odcinek to nauka rysowania innej rzeczy. Oczywiście rysowanie jest tylko pomysłem na bajkę, Louie dając instrukcje jak coś narysować uczy mówić i opisywać wiele obiektów. Bajka ta bardzo pobudza wyobraźnię i pokazuje dzieciom, że fantazja może zabrać je nawet w podróż na księżyc! Moim zdaniem ta bajka jest stworzona do nauki języka obcego, bo jeden odcinek poświęcony jest jednemu, głównemu obiektowi więc dzięki tej bajce możemy wprowadzać słowo główne i słowa z nim związane tematycznie. Ilość słówek zależy od możliwości dziecka. Poszczególne odcinki tej bajki możecie znaleźć na YT. Nie zdołałam jednak znaleźć strony poświęconej wyłącznie tej bajce. Jeśli na taką traficie, dajcie proszę znać 🙂

  Czas trwania jednego odcinka to kilka minut.
  Produkcja francuska, 2006

  Louie

 5. Daniel Tiger’s Neighbourhood

  To bajka opowiadająca o życiu tygryska Daniela i jego dziecięcych emocjach i uczuciach, takich jak: rozczarowanie, smutek czy złość, a także radość, wdzięczność, czy euforia. W przeżywaniu codzienności Danielowi towarzyszą rodzice i przyjaciele. W bajce zastosowane są tzw. piosenki strategiczne, które wzmacniają i pomagają zapamiętać „lekcję” z danego odcinka. Daniel ma bardzo atrakcyjną stronę internetową z różnymi grami, kolorowankami i aplikacjami.Niewątpliwą zaletą tej bajki i czymś, co ją wyróżnia są piosenki na każdy temat związany z dziecięcymi uczuciami, emocjami i codziennością kilkulatka. Znajdziesz tu piosenkę, która pomoże rozwiązać spory między dziećmi, a także uspokoi przed wizytą u dentysty.

  Czas trwania jednego odcinka to ok. 30 minut
  Produkcja amerykańsko – kanadyjska, 2012

  Daniel Tiger's Neighbourhood

Producenci powyższych bajek dedykują je dzieciom przedszkolnym, ale musimy pamiętać, że mają oni na myśli dzieci anglojęzyczne. W wypadku nabywania języka obcego ta granica wieku może znacznie się wydłużyć, zatem powyższe propozycje nadają się dla dzieci starszych.

Złota zasada

Podczas oglądanie bajek należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie:
By oglądanie bajki w języku obcym przyniosło oczekiwany skutek,
nie może być ono bierne!
Zatem nie zostawiajmy dziecka „tępo”wpatrzonego w ekran. Oglądajmy razem z nim choć fragment odcinka i reagujmy na to, co się dzieje (śmiejmy się, powtarzajmy słowa, gesty, piosenki).

W temacie bajek dla dzieci i ich roli w nauce języka angielskiego napisałam cały darmowy e-book. Znajdziesz w nim wiele informacji na temat efektywnego i aktywnego oglądania anglojęzycznych bajek oraz listę 10 propozycji bajek do nauki angielskiego wraz z opisami oraz źródłami, gdzie znajdziesz zadania i gry do każdej bajki. Co więcej, mam nadzieję, że te propozycje Cię zaskoczą, bo na liście nie znajdziesz ani Peppa Pig, ani Paw Patrol 🙂 

Pobierz e-book za darmo:  https://www.subscribepage.com/ebookbilikid

Ciekawa jestem jak Wam się spodobają nasze ulubione bajki. Kolejne wpisy dotyczące bajek są w przygotowaniu, będzie jeszcze o bajkach polecanych przez Was – czytelników oraz o bajkach dedykowanych wielbicielom różnych pojazdów (klik).

Pozdrawiam

Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest niezgodne z prawem. 

Źródło obrazków Peppa Pig:
https://www.dreamland.co.uk/events/listings/eventdetail/557/9/peppa-pig
z:https://www.youtube.com/user/theofficialpeppa
(dostęp 2017)

Źródło obrazków Peg + Cat:
z:https://www.youtube.com/watch?v=ezRasnHUBdc
https://kisscartoon.io/Cartoon/Peg-and-Cat
(dostęp 2017)

Źródło obrazków Blippi:
http://stevinjohn.com/
(dostęp 2017)

Źródło obrazków Louie, draw me a picture:
http://www.hellokids.com/r_2250/videos-for-kids/louie-draw-me-a-picture
z:https://www.youtube.com/watch?v=l5QORiRgcjc
(dostęp 2017)

Źródło obrazków Daniel Tiger’s Neighbourhood:
http://www.leapfrog.com/en-us/app-center/p/daniel-tigers-neighborhood-daniels-big-feelings/_/A-prod59872-96914
http://danieltigerneighborhood.wikia.com/wiki/Daniel_Tiger
(dostęp 2017)

Udostępnij post