Bajki dla dzieci po angielsku – najlepsze bajki do nauki angielskiego – część 2

15. września 2017 piosenki i bajki 2
Bajki dla dzieci po angielsku – najlepsze bajki do nauki angielskiego – część 2

O bajkach dla dzieci po angielsku pisałam już wcześniej. Jest to na tyle popularny temat, że postanowiłam co jakiś czas do niego wracać. W poprzednim wpisie starłam się wyjaśnić w jaki sposób bajki pomagają w nauce języka obcego. Podałam wtedy 5 propozycji bajek, jednak dziś, po roku nieco zmieniłam perspektywę. Wówczas, gdy tworzyłam tamten wpis, mój synek miał niewiele ponad rok i nie wykazywał wyraźnych preferencji co do oglądanego materiału. To właściwie, ja jako dorosły człowiek, mocno ukształtowany przez “myśl pedagogiczną”, wybrałam bajki. Dziś wiem, że one podobały się w większości tylko mi :). Wtedy synkowi było obojętne o czym jest bajka, po prostu podobał mu się ruchomy obraz i dźwięk. Dziś wiele się zmieniło. Ma swoje ulubione bajki angielskie i wyraźnie o nich mówi. Nie mam wątpliwości, co mu się podoba, a co nie.

Ogląda czy nie ogląda?

Generalnie jestem przeciwniczką udziału telewizora, tabletu i smartfona w życiu dziecka. To jest teoria, praktyka natomiast, jak zapewne wiecie z autopsji… jest zgoła inna… Zdarza mi się sadzać dziecko dla świętego spokoju przed tabletem w celu oglądania bajek, a dla mnie w celu wypicia jednego ciepłego napoju dziennie, lub przygotowania posiłku bez małego człowieka uwieszonego u nogi. Czasami w celu wykonania czegoś pilnego, na już, na wczoraj… Niestety zdarza się, mimo próśb, że dziadkowie nie odmawiają wnuczkom używania swoich smartfonów i młodzi doskonale wiedzą jak się nimi posługiwać, żeby włączyć ulubioną bajkę na You Tube. Rozpisywałam się na ten temat trochę więcej we wpisie dotyczącym typowo używania bajek w edukacji językowej małego dziecka.

Kryteria wyboru bajek

Dziś spisałam czym ja, (jako pedagog, anglistka i mama), kieruję się przy wyborze bajek dla moich dzieci.

 1. Możliwością wyboru właśnie! Czyli nie pozwalam na wgapianie się w przypadkową bajkę, która akurat “leci” na jakimś bajkowym kanale telewizyjnym. My telewizora nie używamy, więc problem sam się rozwiązuje, ale bywały takie dni, gdy byłam w drugiej ciąży, że całe godziny spędzałam w łóżku, starszy synek mi wtedy towarzyszył i uwierzcie mi próbowałam oglądać z nim bajki, które proponuje telewizja, ale nie dało się… wybór marny, za to jeśli chodzi o reklamy zabawek i banków między bajkami, to bardzo bogaty! You know what I mean… ? Sama wybieram bajki na YT, co jest wielką zaletą – nie ma reklam!
 2. Walorami edukacyjnymi, głównie nienagannymi dialogami, rzecz jasna w języku angielskim.
 3. Obrazem relacji między bohaterami  (rodzinnych) w bajce (stąd moja wielka aprobata do świnki Peppy, która funkcjonuje w pełnej rodzinie).
 4. Estetyczną grafiką, głosami i muzyką. Kto mnie czyta od początku, ten wie, że jestem wyczulona na plastikowo – różowy kicz serwowany dzieciom i zniekształcone przez wątpliwej jakości syntezator, głosy a’la dziecięce działają na mnie jak płachta na byka. Do tego dodać muzykę typu dziecięce techno oraz jaskrawe, oczo**bne kolory i klasykę kiczu dziecięcego mamy gotową. Temu mówię stanowcze: NIE!
 5. Zainteresowaniami i wiekiem dziecka. Jak już wspominałam, teraz u nas na topie są koparki, stąd wielka miłość do Blippi’ego. Jeszcze niedawno największą miłością był sympatyczny Baranek Shaun.

Bajki dla dzieci po angielsku – nasze ulubione bajki

Rekomendowana PIĄTKA (część 2)

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, na tą chwilę u nas w domu oglądamy:

 1. Peppa Pig

  Na obecnym etapie to ulubiona bajka mojego niespełna trzyletniego synka. Do tego stopnia sobie ją upodobał, że wciela siebie (i nas) w role świnkowej rodzinki. Mówi, że On jest Peppą (tytułową świnką), Jego młodszy bracieszek to George (jak mały braciszek Peppy), a ja z mężem to odpowiednio: Mummy Pig i Daddy Pig. Bajka ta opowiada o perypetiach tytułowej Peppy i jej rodziny oraz znajomych. Peppa jest świnką, a inne zwierzątka to jej przyjaciele. Razem chodzą do szkoły i przeżywają wesołe dzieciństwo. Zdecydowaną zaletą tej bajki jest przepiękna angielszczyzna i wspaniałe dialogi, kontekstowe wprowadzanie nowego słownictwa i jego wielokrotne powtórki. Dodatkowo,  w tej bajce nie brakuje wdzięcznych i łatwych do zapamiętania piosenek.

  Czas trwania jednego odcinka to ok.10 minut
  Produkcja: brytyjska 2004

  Peppa

 2. Peg + Cat

  To bajka zarekomendowana przez Czytelniczkę bloga (wielkie dzięki). Bajka opowiada o perypetiach małej dziewczynki imieniem Peg oraz Kota, którzy wspólnie przeżywają niesamowite przygody, rozwiązują trudne zadania i zagadki, a także uczą się matematyki. Skierowana jest do dzieci przedszkolnych, które bardzo lubią wszelkie zadania związane z liczeniem, a także towarzystwo zwierząt. Mnie bardzo odpowiada grafika w tej bajce, a mojemu synkowi piosenka z czołówki 🙂  Peg + Cat posiada też rozbudowaną stronę internetową z grami, różnymi zadaniami i strefą rodzica.

  Czas trwania jednego odcinka to ok.25 minut
  Produkcja amerykańsko – kanadyjska, 2013

  Peg + cat

 3. Blippi

  To z kolei imię głównego bohatera serii filmików, w których prezentuje on przeróżne pojazdy – maszyny rolnicze, pojazdy uprzywilejowane, różne autobusy, pojazdy budowlane, itd. Pokazuje także miejsca, które szczególnie interesują dzieci: farmę, place budowy, sale zabaw, muzea dedykowane dzieciom, sklepy, plażę i inne. Śpiewa piosenki o nietypowej tematyce np. o spychaczu czy koparce, ale też ma własne wersje znanych piosenek takich jak The wheels on the bus. Nie wiem jak dziewczynki widzą Blippi’ego i prezentowany przez niego świat, ale dla małych chłopców to prawdziwy idol. Ma prężnie działający fan page na Facebooku, kanał na YT oraz stronę internetową. Choć ja nie do końca jestem usatysfakcjonowana wyglądem głównego bohatera oraz grafiką, to mój synek go uwielbia i bardzo się cieszy za każdym razem, gdy go ogląda. Wielkim plusem dla mnie są piosenki na temat poszczególnych pojazdów. Trzeba włożyć wielki wysiłek, żeby stworzyć piosenkę o spychaczu czy koparce.

  Czas trwania jednego odcinka to ok 20 minut
  Produkcja amerykańska, 2014

  Blippi

 4. Louie, draw me a picture

  To bardzo wdzięczna bajka skierowana także do dzieci przedszkolnych. Mały króliczek Louie i jego przyjaciółka biedronka Yoko uczą dzieci rysować. Każdy odcinek to nauka rysowania innej rzeczy. Oczywiście rysowanie jest tylko pomysłem na bajkę, Louie dając instrukcje jak coś narysować uczy mówić i opisywać wiele obiektów. Bajka ta bardzo pobudza wyobraźnię i pokazuje dzieciom, że fantazja może zabrać je nawet w podróż na księżyc! Moim zdaniem ta bajka jest stworzona do nauki języka obcego, bo jeden odcinek poświęcony jest jednemu, głównemu obiektowi więc dzięki tej bajce możemy wprowadzać słowo główne i słowa z nim związane tematycznie. Ilość słówek zależy od możliwości dziecka. Poszczególne odcinki tej bajki możecie znaleźć na YT. Nie zdołałam jednak znaleźć strony poświęconej wyłącznie tej bajce. Jeśli na taką traficie, dajcie proszę znać 🙂

  Czas trwania jednego odcinka to kilka minut.
  Produkcja francuska, 2006

  Louie

 5. Daniel Tiger’s Neighbourhood

  To bajka opowiadająca o życiu tygryska Daniela i jego dziecięcych emocjach i uczuciach, takich jak: rozczarowanie, smutek czy złość, a także radość, wdzięczność, czy euforia. W przeżywaniu codzienności Danielowi towarzyszą rodzice i przyjaciele. W bajce zastosowane są tzw. piosenki strategiczne, które wzmacniają i pomagają zapamiętać “lekcję” z danego odcinka. Daniel ma bardzo atrakcyjną stronę internetową z różnymi grami, kolorowankami i aplikacjami.

  Czas trwania jednego odcinka to ok. 30 minut
  Produkcja amerykańsko – kanadyjska, 2012

  Daniel Tiger's Neighbourhood

Producenci powyższych bajek dedykują je dzieciom przedszkolnym, ale musimy pamiętać, że mają oni na myśli dzieci anglojęzyczne. W wypadku nabywania języka obcego ta granica wieku może znacznie się wydłużyć, zatem powyższe propozycje nadają się dla dzieci starszych.

Złota zasada

Podczas oglądanie bajek należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie:
By oglądanie bajki w języku obcym przyniosło oczekiwany skutek,
nie może być ono bierne!
Zatem nie zostawiajmy dziecka “tępo”wpatrzonego w ekran. Oglądajmy razem z nim choć fragment odcinka i reagujmy na to, co się dzieje (śmiejmy się, powtarzajmy słowa, gesty, piosenki).

Ciekawa jestem jak Wam się spodobają nasze ulubione bajki. Kolejne wpisy dotyczące bajek są w przygotowaniu, będzie jeszcze o bajkach polecanych przez Was – czytelników oraz o bajkach dedykowanych wielbicielom różnych pojazdów (klik).

Pozdrawiam

Paulina

i Karol – tester bajek i wierny fan Blippi’ego

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie czy YouTube.

 

Źródło obrazków Peppa Pig:
https://www.dreamland.co.uk/events/listings/eventdetail/557/9/peppa-pig
z:https://www.youtube.com/user/theofficialpeppa

Źródło obrazków Peg + Cat:
z:https://www.youtube.com/watch?v=ezRasnHUBdc
https://kisscartoon.io/Cartoon/Peg-and-Cat

Źródło obrazków Blippi:
http://stevinjohn.com/

Źródło obrazków Louie, draw me a picture:
http://www.hellokids.com/r_2250/videos-for-kids/louie-draw-me-a-picture
z:https://www.youtube.com/watch?v=l5QORiRgcjc

Źródło obrazków Daniel Tiger’s Neighbourhood:
http://www.leapfrog.com/en-us/app-center/p/daniel-tigers-neighborhood-daniels-big-feelings/_/A-prod59872-96914
http://danieltigerneighborhood.wikia.com/wiki/Daniel_Tiger

 

 

 

 

 

 

 

 


2 thoughts on “Bajki dla dzieci po angielsku – najlepsze bajki do nauki angielskiego – część 2”

 • 1
  Paulina on 25 września 2017 Odpowiedz

  Wow, z podanej piątki znałam tylko Peppę, ale sprawdziłam resztę i naprawdę są super! Przydadzą się na luźne zajecia, gdy gardło wysiada 🙂

  • 2
   bilikid on 26 września 2017 Odpowiedz

   Cieszę się,że moja lista Ci się przydała. Ja poznałam niektóre bajki dzięki Czytelnikom, także dawaj koniecznie znać, jak trafisz na coś godnego polecenia. Szykuję kolejne wpisy na ten temat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *