Angielskie zabawy poza domem

12. sierpnia 2017 gry i zabawy 2
Angielskie zabawy poza domem

Pamiętacie wpisy o angielskich zabawach na świeżym powietrzu? Byłam taka dumna z siebie, że je napisałam i w większości wymyśliłam. Potem na fan page bloga przeprowadziłam konkurs i w ramach udziału w konkursie mieliście za zadanie napisać w co Wy bawicie się z dziećmi poza domem, w podróży, na spacerze, czy w ogrodzie. No Kochani – zagięliście mnie! W życiu bym nie wymyśliła tylu świetnych zabaw 🙂 Postanowiłam je spisać i jakoś tematycznie poukładać, nie było to łatwe, dlatego tyle to trwało, ale dałam radę! zobaczcie co z tego wyszło:

Anglojęzyczne zabawy poza domem

Na spacerze, w drodze z zakupów, w lesie

Show me something –  polega na podaniu polecenia w języku angielskim w czasie spaceru. Rodzic podaje polecenie adekwatne do możliwości dziecka np. Show me something red, cars, trees. Wersja z kolorami jest o tyle atrakcyjna, łączy słownictwo różnego typu, np. a yellow car, a yellow house, a yellow T-shirt. W ten sposób uczymy się/ powtarzamy wiele słówek.

Counting objects – polega na wymyślaniu haseł, przez rodzica lub dziecko np. “cars”. Zadaniem słuchacza (dziecka) jest liczenie samochodów po angielsku. W wersji bardziej zaawansowanej do liczby dodajemy kolory lub typ pojazdu (a bus, a truck itd.)

Shopping list – dla rodzica pomocne w nauce może być przygotowanie listy zakupów w języku angielskim, można w ten sposób nauczyć się wielu słówek. Natomiast z dzieckiem, wracając z zakupów, wymieniamy po angielsku co kupiliśmy. Wariant, który dodatkowo ćwiczy pamięć to wymienianie produktów w określonej kolejności np. We bought milk. Dodajemy następny produkt np. We bought milk and eggs. Dziecko powtarza w tej samej kolejności. Potem dodajemy kolejny i tak ćwiczymy pamięć. Można wymieniać tylko same produkty, zależnie od możliwości dziecka.

Fast and slow – polega na wydawaniu komend typu: go fast, go slow, tip toe, go like an elephant, etc i chodzeniu tak jak mówi komenda. Można dodać więcej komend typu: jump, clap your hands, turn around, w zależności od sytuacji i miejsca.

Kamień, papier, nożyce – popularna także w angielskiej wersji gra ręczna (rock, scissors, paper). Jeśli ktoś nie wie jak to brzmi po angielsku, można łatwo zapamiętać dzięki piosence Super Simple Songs właśnie o tej wyliczance.

Role playing – odgrywanie ról ulubionych bohaterów angielskich bajek

Timetables – czytanie rozkładów jazdy oraz zawartych w nich danych (dni tygodnia) po angielsku. Dołączenie do tego nazw miesięcy.

Vehicles – nazywanie typów pojazdów spotykanych w mieście (od jednośladów po pojazdy budowlane).

Detectives in the forest – dziecko ma swoją listę z przedmiotami, które ma odnaleźć (można też wydawać polecenia na bieżąco), np five green leaves, one small stone itp.

W podróży

Kamień, papier, nożyce – popularna także w angielskiej wersji gra ręczna (rock, scissors, paper).

Make up stories – Rodzic pyta o sytuacje, które dzieją się za oknem samochodu i razem z dzieckiem wymyśla historie.  Where is this man going?, why is this woman in a hurry?, Często wychodzą z tego śmieszne historyjki.

Mystery bag in the car  – polega na wkładaniu różnych przedmiotów do ciemnego worka materiałowego i odgadywaniu, co mieści się w środku za pomocą dotykania zawartości worka. Idealnie byłoby jakby tej zabawie towarzyszyła piosenka SSS „Mystery box”
Wkradła się tu pewna nieścisłość, w zabawie mamy worek, a w piosence pudełko. Wiadomo, worek jest praktyczniejszy na drogę, więc proponuję śpiewać zamiast „box – bag”.

Guess who? – rodzic wybiera jedną osobę z otoczenia, np. z pociągu, autobusu, czy osobę stojącą i czekającą gdzieś jak my sami. Oczywiście nie zdradza dziecku kogo wybrał, nie podpowiada wzrokiem, jedynie opisuje: He/ she’s wearing…He/she’s tall, slim… has got… Dzieci odgadują o kogo chodzi- jest przy tym dużo śmiechu i zabawy.

W ogrodzie, kredą na chodniku, w domu

Wodna strzelanina– rodzic rysuje kredą różne obrazki (rybę, oko, owoce, warzywa – zakres słownictwa, który dzieci poznają, lub które chcemy ćwiczyć). Dzieci uzbrojone w pistolety wodne słuchają komend rodzica po angielsku i strzelają (zmywają) jak najszybciej wypowiedziane obiekty.

Rubber toys – zabawa gumowymi zwierzątkami do kąpieli oraz piłką (gumową lub plastikową – unoszącą się na wodzie). Dziecko podczas zabawy w baseniku może „polować” na konkretne zwierzątka rzucając w nie piłką, koniecznie nazywamy, te które „upolowaliśmy” po angielsku.

Cups – zabawy kubeczkowe. Układanie kubeczków do góry jako wieża lub tzw. nest them– schowaj jedno w drugie. Nazywanie wszystkich czynności. Wydawanie poleceń dotyczących przelewania wody (czy przesypywania piasku) za pomocą kolorów i rozmiarów kubeczków np. Pour water from big blue to small red one.

Gra w klasy typu “ ślimak” po angielsku – narysowanie pól w kształcie ślimaka, z zadaniami na nich typu: count to 10, name 3 colours etc.

Jumping numbers – na trampolinie wypisujemy kredą cyfry i dziecko skacze na cyfrę, którą wypowiemy.

Balls – sortowanie kolorowych piłeczek według kolorów, rzucanie określonym kolorem piłeczki do celu według komendy rodzica.

Body and clothing  – wyśpiewywanie części ciała (można skorzystać ze znanej piosenki “head and shoulders” oraz nazywanie czy powtarzanie nazw części ciała wskazanych przez rodzica. Nazywanie ubrań – zabawa w przebieranki

 

To nie wszystko! Kolejna porcja pomysłów i inspiracji jest w przygotowaniu. To także Wy jesteście współautorami kolejnego wpisu.

Do zobaczenia
Paulina

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie czy YouTube.

 

 

 

 

 


2 thoughts on “Angielskie zabawy poza domem”

 • 1
  Belingualna on 18 lipca 2019 Odpowiedz

  Świetne zestawienie! Już niedługo z dwulatka mogę zacząć praktykować:-)

  • 2
   bilikid on 23 lipca 2019 Odpowiedz

   Dziękuję, cieszę się, że Ci się przyda! Daj koniecznie znać o Waszych zabawach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *