fbpx

BiliWeek #1- liczenie

BiliWeek  – plan na każdy tydzień

Tydzień #1 – liczenie

Start:
piosenka Uh-huh
! (yes/no) z repertuaru Super Simple Songs
oraz rymowanka: 123 – play with me, 456 – English tricks.

Proponuję tę niezwykle melodyjną piosenkę jako początek angielskich aktywności z dzieckiem. Zaśpiewajcie ją na rozpoczęcie, przełączając się z języka ojczystego na angielski. Dacie dziecku wyraźny znak, że rozpoczynacie czas wspólnej, obcojęzycznej zabawy. To ważny szczegół, ustanawia pewien schemat, a dzieci lubią działać w schematach, wiedzą wtedy co i kiedy się dzieje, a daje im poczucie sprawstwa i bezpieczeństwa.

Zachęcam do śpiewania wszystkiego, co przychodzi Wam na myśl właśnie na tę melodię. W tym tygodniu skupcie się na liczbach.

W ciągu dnia:
Nie zapominajcie o naszym angielskim liczeniu w trakcie codziennych czynności. Możecie odliczać czas po angielsku, liczyć części ciała (nawet te podwójne, bo dla najmniejszych dzieciaków to i tak duże zadanie), paluszki u rąk i nóg podczas mycia, łyżki zupy w czasie jedzenia itp.

Zabawy w liczenie:

Wymyślając zabawy pamiętajcie, żeby aktywizować każdy kanał odbioru (wzrokowy, słuchowy i ruchowy). Wielu z nas ma malutkie dzieci, które jeszcze nie zdradziły nam czy są wzrokowcami, słuchowcami czy kinestetykami, dlatego warto aktywizować każdy kanał odbioru.

 1. Wspólne  śpiewanie piosenek o liczeniu, pokazywanie na palcach wyśpiewywanych cyfr, śpiewanie różnymi odgłosami, cicho, głośno,  można skorzystać np. z playlisty SSS .
 2. Zwyczajne liczenie przedmiotów tj. klocków, piłek, misiów  (mówione i śpiewane).
 3. Wkładanie określonej liczby przedmiotów do pojemników.
 4. Podpisywanie ilości klocków kartonikiem z cyfrą.
 5. Wykonywanie wylosowanej liczby czynności (np. 5 skoków, 3 przysiady, 7 klaśnięć itd.).
 6. Głośne nazywanie losowo wybranej cyfry (nazywanie cyferek na wyrywki, w przypadkowej kolejności).
 7. Wspólne liczenie kroków w przód w kolejności rosnącej i chodzenie do tyłu wraz z liczeniem w kolejności malejącej.
 8. Układanie cyferek z plastikowych słomek do napojów.
 9. Wykorzystajcie książeczki z cyframi, niekoniecznie muszą być anglojęzyczne.
 10. Rymy – dzieciaki z radością uczą się przez rymowanki. Mam kilka ulubionych rymowanek z cyframi w roli głównej, póki co, na start zacznijmy od prostych rymów typu:
  one – run (można pokazać bieganie)
  np. Number one – let’s run!
  two- blue  (lub nasze ulubione peek-a-boo- odpowiednik polskiego a-ku-ku)
  np. Number two – peek-a-boo 🙂
  three – bee
  np. Number three – I am a bee (bzzz…)
  four- door
  np. Number four – point to the door.
  five – dive
  np. Number five – let’s dive! (oczywiście pokazujemy nurkowanie)
  six – chicks
  np. Number six – yellow chicks.
  seven- heaven
  np. Number seven – it’s like in heaven.
  eight – late
  np. Number eight – it is very late.
  nine- fine
  np. Number nine – I am fine 🙂
  ten – hen
  Nb. Number ten- sounds like a hen.
  Jeśli potrzebujecie rymów do wyższych numerów to polecam pomóc sobie wyszukiwarką rymów Rhyme Zone
 11. Tu miejsce na Wasze pomysły! Dajcie znać koniecznie w komentarzach na blogu lub fan page na Facebooku, jakie są Wasze angielskie zabawy w liczenie. Nie zapominajcie o pracach plastyczno – technicznych. Mój punkt widzenia zdeterminowany jest wiekiem mojego dziecka, dlatego repertuar aktywności plastycznych jest bardzo ograniczony, ale Wy jako eksperci od własnych pociech najlepiej wiecie co z Nimi zrobić.

Mała wskazówka: jeśli zamierzacie stworzyć własne karty z cyframi to pamiętajcie o ważnej zasadzie: im młodsze dziecko, tym większe znaki i najlepiej czarne lub czerwone na białym tle.

Zakończenie: Warto zakończyć zabawę piosenką. Na czas sprzątania u nas doskonale sprawdza się Clean Up by SSS. A na sam koniec jako wisienka na torcie może być wdzięczna rymowanka See You Later, Aligator, także z repertuaru SSS.

Uwaga! Uwaga! Nie czujcie się zobowiązani do wypełnienia punkt po punkcie powyższej listy. Nie musicie realizować nawet jednego punktu. Ważne, żebyście w tym tygodniu liczyli po angielsku w dogodny dla Was sposób. Jeśli Wasze dziecko uwielbia skakanie i liczenie, możecie to robić cały dzień (pod warunkiem, że macie siłę na takie wygibasy). To tylko pomysł i pewnego rodzaju motywacja dla Was.

To nasz ramowy plan na ten tydzień. Oczywiście zachowajcie czujność i bądźcie na bieżąco, bo będę dorzucała jakieś drobne aktywności w tym tygodniu.

Specjalnie dla tych, którzy lubią mieć ściągę na papierze, zawsze pod ręką, przygotowałam skróconą wersję tego posta do wydruku.  Częstujcie się śmiało 🙂

 

Na koniec tematyczny, aczkolwiek nieidealny rym: number nine – say goodbye!

Paulina

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie czy YouTube.

 

 

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print