Angielski o poranku- sposób na codzienną naukę bez wysiłku cz.1

Niejednokrotnie wspominałam o dobrej rutynie w życiu dziecka. Konsekwentne powtarzanie może nam, dorosłym kojarzyć się z nudą, tym czasem dla dziecka to zupełnie co innego. Swego rodzaju rytuały, które tworzą jego wyjątkowy świat i wzmacniają poczucie bezpieczeństwa. Nie bez przyczyny w zasobie słów malucha na początku występują słowa, które słyszy codziennie. Zatem warto wybrać kilka angielskich rytuałów (piosenek, rymowanek i wyrażeń), które będą towarzyszyć Wam codziennie, konsekwentnie, wytrwale i niestety do znudzenia… aż zaowocują plonem stokrotnym, mam nadzieję 🙂 – tego Wam i sobie życzę.

Zaczynamy o poranku!

„Jak dobrze wstać skoro świt!”. Niektóre maluszki wstają bladym świtem, niektóre są śpioszkami.

Bez względu na typ, zawsze rano musimy wykonać z nimi te same czynności

TUŻ PO PRZEBUDZENIU

Ja zwykle śpiewam mojemu synkowi piosenkę Super Simple Songs „Good Morning Mr. Rooster”. Wpadła mi w ucho, bo jest wdzięczna i łatwa do zaśpiewania. Jest też spokojna, pasuje dla śpiochów, mających problemy z porannym wstawaniem. Słowa są bardzo proste i właściwie po jednym wysłuchaniu można je zapamiętać. Dodaję swoje zwrotki i trzymając się melodii (tak mi się przynajmniej wydaje). Śpiewam: „Good morning Karolku, how do you do? Good morning mummy/daddy. cock-a-doodle-doo!” Czasem dośpiewuję także nazwy zabawek i witamy się  z nimi po angielsku. Improwizacja na całego 🙂

Dla rannych ptaszków, potrzebujących rozładować energię nagromadzoną w nocy polecam bardziej energiczną piosenkę kanału The Singing Walrus „Good Morning Song for Kids”

Warto wykorzystać także proste rymy typu:

hello – yellow

hello – big toe

hello – rhino

hello – let’s go!

PORANNA TOALETA

Podczas mycia ząbków i buzi podśpiewuję „This is the way”. Można za jej pomocą podśpiewywać cały poranek o tym, co robimy. W oryginale jest werset o ubieraniu się i pójściu do szkoły, ale śmiało możemy dodać „This is the way I drink my milk. This is the way I eat my meal.” Melodia jest dziecinnie prosta i szybko wpada w ucho.

Opcjonalnie jakieś prosty rym do tego, np. 1-2-3-  Clean your teeth! 4-5-6 Deeply breathe!

POGODA

Może niektórym starczy czasu i zapału,. by jeszcze pośpiewać/porozmawiać o pogodzie. W tym wypadku pomagam sobie piosenką „How’s the weather?. Dla bardzo ambitnych lub do późniejszego użytku polecam dni tygodnia i nazwy miesięcy w bardzo przystępnych aranżacjach.

UBIERANIE

Naszym rytuałem podczas porannego zakładania ubranek jest śpiewanie „Clothing song for children” i dośpiewuję sobie kolejne zwrotki, w zależności od tego, co właśnie ubieramy.

ŚNIADANKO

Podczas śniadanka raczej nie śpiewamy, bo może to grozić jeszcze większym bałaganem niż aktualnie. Sami pewnie wiecie do czego zdolne jest niespełna półtoraroczne dziecko podczas samodzielnego jedzenia… W czasie śniadanka często korzystam z krótkich rymowanek typu:

Open your mouth and close your eyes.
Now you will get a big surprise!

Więcej na temat rymów znajdziecie w poście im poświęconym.

Wykorzystuję też wyliczanki, ale o nich więcej powiem we wpisie dotyczącym angielskiego podczas zabawy.

Tak mniej więcej wygląda nasz poranny zestaw. Możecie być sceptycznie nastawieni do tego. To zrozumiałe, bo ciężko jest zacząć. Istotnie, nie jest to łatwe zadanie na początku, ale wraz z upływem czasu staje się naprawdę proste. Jak się za to zabrać?

  1. Słuchać na okrągło piosenek podanych powyżej. Obiecuję na dniach stworzyć dla Was playlistę „morning” i tam je zamieścić. Proszę o odrobinę cierpliwości. One bardzo szybko wbiją się w głowę, wystarczy kilka razy posłuchać.
  2. Zróbcie sobie jakieś przypominajki w miejscach, gdzie odbywają się Wasze poranne rytuały (w łazience, np. na lustrze możecie powiesić małą kartkę z napisem: This is the way + 1-2-3-  Clean your teeth! 4-5-6 deeply breathe, przy szafie z ubrankami/przy przewijaku umieśćcie przypominajkę z napisem „Put on yur …. , let’s go outise”. Podobnie w innych miejscach. Zapewniam Was, że długo nie będą one potrzebne 🙂
  3. Nastawcie się pozytywnie i bawcie się angielskim!

Polecam także pozostałe tematy: cz.2- czyli angielski po południu i cz.3 – wieczoremJeszcze więcej inspiracji, przykłady rymowanych angielskich zabaw dla dzieci pokazywanych przeze mnie znajdziesz na moim kanale na YouTube. 

Gdzie i jak szukać dobrych jakościowo materiałów do przekazywania języka angielskiego dziecku? Tego uczę na swoim kursie online „Jak zacząć uczyć dziecko angielskiego?” dostępnym w sklepie.  Wskazuję sprawdzone książki, piosenki, bajki i edukacyjne show, a także zabawy i rymowanki. Jest tego bardzo dużo w sieci i problemem współczesnego internauty jest odnaleźć się w natłoku informacji i źródeł i wybrać te rzetelne i dobre jakościowo materiały. Wiele z nich rekomenduję na swoim blogu. Kieruję się zasadą, że polecam jedynie materiały, których użyłabym z własnymi dziećmi, czy uczniami. 

Enjoy!

Have only good mornings!

P.

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera (każdy subskrybent dostaje darmowego ebooka na temat bajek do nauki angielskiego) oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest przestępstwem. 

Udostępnij post