Angielskie rymowanki dla dzieci- kilka przykładów cz.1

Obiecałam, że wrócę do rymowanek. Nie łatwo ugryźć ten temat. Rymowanek jest tak dużo, że chyba nawet sam Pan Bóg nie wie ile. Dziś podam przykłady kilku rymów, które można wykorzystać przy codziennych, rutynowych czynnościach typu: jedzenie, ubieranie, rytuały wieczorne itp. Wybrałam je w oparciu o jedną książkę. „The Book of American Rhymes” D.Siler. Traktuję ten wpis jako jeden z wielu mówiących o rymach. Zapewne znacie takie rymy, czasem bardzo głupie, które tkwią w Waszej pamięci na zawsze i nijak nie da się ich pozbyć. Po prostu takie tatuaże w pamięci. Spróbujmy „wytatuować” naszym dzieciom w pamięci śmieszne angielskie rymy, niech przekazują je dalej swoim potomkom. Dzieciaki uwielbiają rymy, są one często zabawne i szybko zapadają w pamięć. Warto je wykorzystać w edukacji językowej. Tylko moja jedna uwaga: nie recytujmy ich dzieciakom jak na szkolnej akademii w latach 70′. Dodajmy humor, śmieszną intonację, gesty, zabawną mimikę. Zmieniajmy rymy, wymyślajmy nowe, bądźmy kreatywni. Niech to będzie miły element czynności powtarzanych codziennie.

RYMOWANKI ZWIĄZANE Z JEDZENIEM:

Eat & drink
I eat when I am hungry,
I drink when I am dry,
If a tree don’t fall on me,
I will live untill I die.

Nie zapominajcie pokazywać na pusty głodny brzuszek, tak jak to robicie gdy uczycie malucha mówić i wyrażać gesty związane z jedzeniem. Czynność picia też łatwo naśladować. Niech dziecko kojarzy słowa eat i drink z czynnościami.

Kitchen
Me, myself and I-
We went to the kitchen and ate a pie.

Można pozamieniać osoby w pierwszej linijce w konfiguracji: My toy/sister/brother/dog, mummy/daddy and I- i wykorzystać tę rymowankę na drogę do kuchni czy jadalni.

Manners
Manners
in the dining room,
Manners in the hall,
If you don’t behave yourself,
You shall have none at all.

Powyższa rymowanka przyda się nam gdy zaczynamy uczyć prawidłowego zachowania przy stole. A podczas karmienia, dawania owoców czy słodyczy można użyć tego krótkiego rymu:

Surprise
Open your mouth and close your eyes.
Now you will get a big surprise!

Obowiązkowo pokazujemy te czynności, ten werset można powtórzyć 2-3 razy i prosić dziecko by otwierało usta i zamykało oczy. Zauważcie ile za pomocą tych dwóch zdań można się nauczyć: dwie części ciała, trzy czasowniki i rzeczownik (surprise) oraz popularny przymiotnik (big).

UBIERANIE (PRZYGOTOWANIA DO WYJŚCIA Z DOMU)

Maluszki, które nie potrafią się same obsługiwać są często znudzone w czasie, gdy je ubieramy czy rozbieramy, warto im i sobie umilić ten czas rymowanką. Dzieciaki, które ubierają się same mogą ubierać się na czas właśnie przy tej wyliczance. Dal tych które dopiero uczą się samodzielności może przydać się dłuższa wyliczanka, którą podałam w poście pt.: Bajki po angielsku i co jeszcze?

Secret
One for sorrow, two for joy,
Three for a girl, four for a boy,
Five for silver, six for gold,
Seven for a secret never to be told.

PODCZAS SPACERÓW

Korzystajmy z okazji i rymujmy podczas wyjść z domu, spacerów czy jazdy samochodem.

Flowers
Roses are red,
Violets are blue,
Sugar is sweet,
And so are you!

Ta rymowanka może być modyfikowana na wiele sposobów np.

My eyes are green,
Your eyes are blue,
I am very happy,
And so are you
!

Jak widzicie, niezmienny jest rym blue- so are you.

Crossing the street
Stop! Look! Listen!
Before you cross the street,
Use your eyes,
Use your ears,
Before you use your feet!

To absolutny niezbędnik małych spacerowiczów! Na pewno się sprawdzi 🙂

PRZED SNEM

Go to bed
Go to bed late,
Stay very small,
Go to bed early,
Grow very tall!

Ten rym spodoba się pewnie wszystkim rodzicom, mógłby mieć tytuł „pobożne życzenie”. Oby dzieciaki uwierzyły w powyższe słowa.

 Teddy bear
Teddy bear, teddy bear,
Go upstairs,
Teddy bear, teddy bear,
Say your prayers.
Teddy Bear, Teddy Bear,
Turn off the light.
Teddy Bear, Teddy Bear ,
Say good night.

Powyższy wierszyk ma też wersję śpiewaną. Mamy zatem gotową kołysankę. Może uda Wam się ją znaleźć gdzieś w internetowych zasobach.

Co zrobić z tymi rymami?

No dobrze, przeczytane? I co dalej? Proponuję jeszcze chwilę tu zostać, wydrukować czy spisać szybciutko te kilka rymów i umieścić je na małych karteczkach. Te związane z jedzeniem przyklejcie gdzieś w jadalni w zasięgu wzroku, te które będą Wam towarzyszyły podczas ubierania przyczepcie w miejscu gdzie ubieracie dziecko, te na spacery najlepiej mieć „pod ręką”, w kieszeni, a te wieczorne przy nocnej lampce dziecka. Niech powiszą one długo w tych miejscach bo szybko zapadają w pamięć, pod warunkiem, że spróbujecie i kilka razy je powtórzycie.

Na koniec bardzo zabawna grafika:

See-ya-later_Website-01

Źródło: http://www.hallelulaprints.co.uk/product/see-you-later-alligator/

Chcecie więcej rymów? Zapraszam do wpisu o tradycyjnych rymowankach angielskich – znajdziecie tam nawet porównania do naszego „Entliczka pętliczka”. Wasze ulubione, sprawdzone rymowanki chętnie umieszczę w kolejnych wpisach na ten temat, zapraszam do podzielania się nimi w komentarzach lub w wiadomości na kontakt@bilikid.pl lub na profilu moim profilu na Facebooku.

Good luck!
Quack! Quack!

P.

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest przestępstwem. 

Darmowy ebook do pobrania

Udostępnij post