dziecko ogląda bajki po angielsku

Bajki po angielsku – lista najlepszych kreskówek do nauki języka – część 1

Bajki po angielsku

Darmowy ebook do pobrania

W poprzednim wpisie obiecałam wrócić do tematu bajek po angielsku i przyjrzeć się mu bardziej wnikliwie. Dziś wyjaśniam jak bajki wpływają na przyswajanie języka obcego i podaję konkretne przykłady. W kolejnym wpisie przeczytacie czym się kieruję przy wyborze bajek i jakie bajki uwielbia moje dziecko.
Oglądanie bajek w języku obcym na pewno wprowadza dziecko w świat tego języka. Dzieje się to w sposób naturalny. Z punktu widzenia dziecka, angażuje się ono w historię głównych bohaterów,którą ogląda, a język ich komunikacji jest gdzieś obok. To „obok” jest bardzo ważne dla nas- rodziców, bo dziecko osłuchuje się z językiem. Podczas oglądania bajki maluch słucha dialogów i kojarzy je z akcją oraz z ekspresją bohaterów, z mimiką twarzy oraz gestami. Czy jest to dobra metoda na naukę języka obcego? Bardzo dobra, ale nie może być sama i jedyna jedyna. To raczej jedna z wielu form wspierania nauki. Język to bardzo żywy i dynamiczny sposób komunkacji, a słuchanie go i oglądanie obrazów z nim koresponujących to jedynie forma utrwalania języka i w pewnym stopniu poznawania nowego mateirału w kontekście. Jeśli decydujemy się na wspomaganie bajkami, to musimy zoferować dziecku coś jeszcze: aktywne czytanie, zabawy językowe, masażyki i zabawy plauszkami, rymowanki i codzienne dialogi. O tym wszystkim dowiesz się z tego bloga oraz ze wszyskich innych mediów, gdzie dzielę się moją wiedzą i doświadczeniam w przkeazywnaiu języka dzieciom – własnym i tym , które uczę w szkole. Zapraszam Cię zatem też na mojego vloga na YouTube, gdzie pokazuje jak to się robi! 🙂 Czytałam na różnych forach dyskusje na ten temat. Jedna z osób wypowiedziała się w sposób obrazujący to, co chcę przekazać:

Jak byłam mała bardzo często oglądałam bajki  w języku angielskim (złoty wiek gdy nie były one jeszcze tłumaczone i takie, proszę wybaczyć, głupie jak teraz), potem gdy rodzice zapisali mnie na zajęcia z tego języka o wiele łatwiej przychodziło mi przyswajanie słów, co więcej większość z nich rozpoznawałam właśnie jako te, które już wcześniej słyszałam.”

I to jest właśnie to, o co chodzi w oglądaniu bajek. Mają one przygotować do późniejszej nauki i dać jakieś podstawy, dzięki którym dziecko czuje, że zna już temat, więc czuje się pewnie.

Oglądanie bajek w języku obcym ma wiele zalet. Aktorzy, którzy dubbingują bohaterów mówią w bardzo zrozumiały sposób, wcielając się w bajkowe postaci. Dzięki temu ich wymowa jest wyraźna i głośna. Akcje bajek skupiają się wokół interakcji społecznych, dlatego zawierają wiele wyrażeń z języka codziennego. Bajki dla dzieci zawierają na tyle proste słownictwo i wyrażenia, że łatwo się je zapamiętuje.  Większość z nich jest tworzona specjalnie w celu nauki języka. W miarę rozwoju akcji i wzrostu liczy odcinków, pojawia się bardziej zaawansowane słownictwo. Niewątpliwą zaletą większości kreskówek jest powtarzalność tych samych struktur, zwrotów i wyrazów. Co ważne dla dzieci i ich możliwości skupienia uwagi, odcinki są krótkie, trwają ok. 20 minut. Wreszcie to, co najbardziej przyciąga dzieci- bajki są dla nich bardzo zabawne i przyjemne.

Podczas oglądanie bajek należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie:

By oglądanie bajki w języku obcym przyniosło oczekiwany skutek,
nie może być ono bierne!

Zatem nie zostawiajmy dziecka „tępo”wpatrzonego w ekran. Oglądajmy razem z nim choć fragment odcinka i reagujmy na to, co się dzieje (śmiejmy się, powtarzajmy słowa, gesty, piosenki).

Poniżej pierwsza PIĄTKA rekomendowanych kreskówek:

kids_martha_speaks_640x480_feature

Źródło: www.pbshawaii.org/martha-speaks

#1 „Martha Speaks” – to bajka o psie, który uczy się mówić po zjedzeniu zupy z alfabetu. Stworzona została z myślą o nauce nowego słownictwa. Wyrazy  i zwroty  powtarzane jest wielokrotnie, tak aby trwale je zapamiętać. Kreskówka jest zabawna, świadczy o tym nawet piosenka na początku bajki . Warto odwiedzić stronę „Martha Speaks”, gdzie można znaleźć ekstra materiały, takie jak gry, kolorowanki gotowe do wydrukowania, a także historie do czytania.  Niestety niedostępne są na niej odcinki kreskówki, ale z łatwością można je znaleźć na You Tube

#2 „World Girl”- to historia dziewczynki, superbohaterki, która zwalcza zło mocą słów. Podczas swoich przygód bohaterka prezentuje nowe słowa i sposoby ich użycia. Konwencja tej kreskówki jest także bardzo zabawna. Na stronie poświęconej „World Girl” znaleźć można gry oraz zadania związane z bohaterami bajki. Do zadań tych należą quizy – z wybranym bohaterem w roli głównej, kolorowanki, a także zakładki do książki. Odcinki tej bajki można znaleźć także na You Tube.

#3 „Postcards From Buster”- To bajka przygodowa opowiadająca o zwiedzaniu świata. Zatem wraz z nowymi słowami można dowiedzieć się ciekawostek o otaczającym nas świecie. Poszczególne odcinki składają się z części animowanych oraz autentycznych nagrań. To interesujący sposób połączenia fikcji i obrazów z realnego świata. Na stronie kreskówki można znaleźć wiele ciekawych zadań związanych z bajką, m.in. blog z historiami z danego kraju, gry, piosenki, krótkie filmiki,pocztówki a także przepisy kulinarne! Warto tam zajrzeć. A wiele odcinków tej bajki znajdziecie np. tutaj.

#4 „Peppa Pig”- to znana chyba wszystkim rodzicom bajka o rodzinie i przyjaciołach tytułowej świnki. To animowany serial opowiadający o codziennym życiu zwierzęcej rodzinki i ich bliskich.Można śledzić fan page bajki na facebooku,  bo ze względu na jej popularność, dużo się tam dzieje. Niestety chcąc wejść na brytyjską stronę serialu zostaniemy automatycznie przekierowani na jej polską wersję, zatem trudno o anglojęzyczne gry i dodatkowe zadania, tak jak w przypadku trzech powyższych bajek. Bez trudu natomiast znajdziemy odcinki w oryginalnej wersji językowej.

04BBD589000005DC-2966958-image-a-1_1425374580522 Źródło: www.dailymail.co.uk

#5 „Doki”- tytułowy piesek Doki i jego przyjaciele, podobnie jak królik Buster, zwiedzają świat. Odkrywając rożne zakątki globu, poznają nowe kultury i słowa z nimi związane. Jeśli dzieciakom nie przypadnie do gustu królik z „Postcards From Buster”, to może przygody pieska Doki i spółki okażą się atrakcyjniejsze. Ta historia jest w całości animowana.  Ok. 200 odcinków on-line można znaleźć na You Tube.

Znacie dzieciaki i jesteście w stanie przewidzieć, która z przedstawionych bajek najbardziej trafi w ich upodobania. Teraz należy tylko włączyć komputer i zaprosić malucha do oglądania bajki. Może będzie to nie tylko okazja do wprowadzenia dziecka w świat języka obcego ale także szansa na wypicie ciepłej kawy! Dajcie znać czy się udało :).

Czy któraś z przedstawionych bajek jest Waszą ulubioną? A może znacie inne ciekawe kreskówki? Jeśli tak, podzielcie się koniecznie i razem wzbogaćmy tę listę.

Miłego oglądania !
Paulina

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera oraz do dołączenia do grupy Uczę swoje dziecko angielskiego. Zapraszam do polubienia fanpage Bilikid na Facebooku, obserwowania nas na Instagramie i subskrybowania naszego vloga na YouTube oraz uśmiechania się z nami na TikToku. Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeżeli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub udostępnisz. 

Wszystkie treści na blogu i w social mediach są darmowe. To rezultat mojej ciężkiej pracy, wynikającej wielkiej pasji. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz odwiedzić mój sklep i zdecydujesz się na zakup oferowanych produktów. Dzięki temu zarówno blog, jak i ja możemy się rozwijać! 

Jeżeli treści, które publikuję i moje pomysły są dla Ciebie inspiracją do stworzenia czegoś innego i opublikowania w Twoim miejscu w sieci, nie zapomnij podać linka do mojej strony jako źródła Twojej inspiracji. Twórco internetowy – pamiętaj, że kopiowanie treści bez podania źródła jest przestępstwem. 

Udostępnij post